Трамп бара отфрлање на судските процеси против него, откако на Флорида беше отфрлен случајот...

Поранешниот американски претсеател Доналд Трамп денеска повика да бидат отфрлени сите судски процеси против него, откако судија на Флорида го отфрли случајот против него...

Зеленски рече дека Русија треба да има претставници на вториот самит за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Русија треба да има свои претставници на вториот самит за Украина со цел да се обезбеди траен...
Vakcina

СЗО: Вакцинацијата попушта, се повеќе деца во светот се без основна имунизација

Имунизацијата во светот тапка во место од 2023 година, а бројот на невакцинирани деца сега е за дополнителни 2,7 милиони помалку на глобално ниво...

Врв на политичко насилство или на „сантата мраз“

Атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп Беше многу блиску атентатот да биде со исход каков што посакуваа атентаторот (или атентаторите), но секако беше најсериозниот...
Donald Trump

Човекот кој загина на митингот на Трамп го заштитил своето семејство од куршумите

Лицето кое загина за време на обидот за атентат на Доналд Трамп е 50 годишниот Кори Компраторе, кој со своето тело го покрил семејството...

Најмалку 19 лица повредени во пожар на туристички брод во близина на Мармарис

Најмалку 19 лица се повредени во пожар на туристички брод во близина на брегот на турското летувалиште Мармарис, од кои тројца се во тешка...

Бајден и се обрати на нацијата за обидот за атентат врз Трамп: Во Америка...

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва и се обрати на нацијата со најновите информации за обидот за атентат врз Доналд Трамп и за мерките што...

Амбасадорите на ЕУ дебатираа за одземање на претседателството на Унгарија со Европската унија

Ненадејната посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Москва и средбата со рускиот претседател Владимир Путин претходно овој месец предизвикаа реакции во Европската унија...
Donald Trump

Светските лидери го осудија обидот за атентат врз Трамп

Светските лидери го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп на предизборниот митинг во Батлер, Пенсилванија. - Сè уште сме сведоци на...
Donald Trump

Трамп: Ме застрелаа со куршум во горниот дел од десното уво

По обидот за атентат поранешниот американски претседател Доналд Трамп на социјалните мрежи објави дека бил застрелан со куршум во пределот на десното уво. - Сакам...