Ердоган: Израел ги уништува шансите за мир во Газа

Шансите за мир во Газа по хуманитарната пауза се изгубени поради бескомпромисниот пристап на Израел, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. - Секогаш нагласувавме дека...

УНРВА: На прагот сме на хуманитарно цунами во Газа

Агенцијата на Обединетите нации за помош на палестинските бегалци (УНРВА) соопшти дека никаква помош не прстигнала во Појасот Газа по прекинот на огнот меѓу...

Јужна Германија парализирана од снег и мраз, железничкиот и авиосообраќајот во застој

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта и студеното врме ги парализираа воздушните и железничките врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници...

Вучиќ: Лавров ја кажа вистината – дека Западот ја измами Србија по потпишувањето на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Дубаи изјави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје ја кажал...

Северна Кореја соопшти дека секое мешање во нејзините сателити ќе го смета за објава...

Северна Кореја денеска соопшти дека секое мешање во нејзините сателити ќе го смета за објава на војна. Пјонгјанг ќе одговори на секој обид на...

„Њујорк Тајмс“: Израелските власти знаеле за планот за напад на Хамас една година порано

Американскиот весник „Њујорк Тајмс“ денеска објави дека израелските власти добиле разузнавачки информации за борбениот план на Хамас за нападот на 7 октомври повеќе од...

Столтенберг до Ердоган: Време е да дозволите Шведска да стане членка на Алијансата

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека му кажал на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека е време Шведска да стане членка...

Не смееме да дозволиме Западот да заборави на војната, нагласи Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за „Асошиејтед прес“ изјави дека војната со Русија е во нова фаза, а се очекува зимата да ги...

Србија нема да отвори ново поглавје со ЕУ доколку не воведе санкции кон Русија,...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Скопје изјави дека Србија нема да отвори никакво ново поглавје во преговорите со Европската унија...

Продолжија борбите меѓу Израел и Хамас по истекот на примирјето

Тешките борби продолжија во петокот во Појасот Газа, додека израелската војска ги обнови борбените операции против Хамас, откако ја обвини палестинската екстремистичка група за...