Германците протестираат во Берлин против испораката на оружје во Украина: „Тоа не е наша...

Илјадници луѓе се собраа денеска во Берлин на протест против вооружувањето на Украина за војна со Русија. Протестот го организираше истакнатата левичарска политичарка Сара Вагенкнехт,...

Поштар во Германија не доставил изборен материјал

Германски поштар, задолжен за местата Боргведел и Штексвиг, не им обезбедил на граѓаните изборен материјал за парламентарните избори што ќе се одржат в недела. Криминалистичката...

Бел чад во Брисел, црни мигрантски облаци над Европа

Пактот, кој содржи десет закони за решавање на проблемите со миграцијата и азилот, се гледа како победа на центристичките партии над левите и десните...

Унгарскиот заштитник на семејните вредности фатен во секс-скандал во Брисел

Унгарскиот европратеник Јозеф Сајер (59) од десничарската партија на Виктор Орбан, Фидеш, во петокот бил фатен при обид за бегство по полициска рација во...

ЕУ и Германија се фатија во костец околу продажбата на автомобили

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕУ и Германија се во „конструктивни разговори“ за ставање крај на продажбата на автомобили...

Американските документи протекувале неколку месеци пред да да бидат откриени

„Њујорк тајмс“ Припадник на Националната гарда на американската воздухопловна гарда е обвинет за протекување доверливи документи на мала чет група каде објавил чувствителни информации неколку...

ОН усвоија резолуција со која се повикува на итно примирје во Појасот Газа

Генералното собрание на Обединети нации вечерва со мнозинство гласови усвои резолуција со која се повикува на итно хуманитарно примирје во Појасот Газа. Во резолуцијата, на...

Како иконата чие дарување предизвика дипломатски скандал се нашла во рацете на Додик?

Ситуацијата поради која БиХ се најде во средиштето на дипломатски скандал секојдневно се усложнува. Иконата која претседавачот со претседателството на БиХ Милорад Додик му...

Нов земјотрес на албанска територија

Нов земјотрес со епицентар во Албанија е регистриран вчераутро, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот е на 160 километри...

ОН: Ужасно сексуално насилство врз жените во Јужен Судан

Жените и девојчињата и понатаму страдаат од високо ниво на сексуално насилство поврзано со конфликтот во Јужен Судан, иако завојуваните страни потпишаа мировен договор,...