Осум загинати во пожар во Чикаго, меѓу нив шест деца

Осум лица, од кои шест деца,  загинаа во пожар во Чикаго, соопштија денеска од пожарната служба.  Меѓу загинатите во пожарот, кој избувна изутринава, има и...

Меѓународната заедница ги омекнува тврдите позиции на Србија и на Косово

Според експертите што го анализираат најновиот развој на настаните, ваквиот исход од преговорите имплицира дека Србија се откажува од регистарските таблички, а Косово се...

Нарко шверцери уапсени во Италија, Германија и Албанија

Во голема заедничка акција на италијанската, германската и албанската полиција против недозволена трговија со дрога, уапсени се 20 лица, членови на две криминални групи...

САД размислуваат за трајно воено присуство во Полска

Американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека САД го разгледуваат барањето за трајно воено присуство во Полска, како и за програмата за визна либерализација за...

Албанија продолжува да увезува струја

Поради неповолната хидрологија, што условува и помалото производство, Албанија продолжува со увоз на електрична енергија. За задоволување на потребите во втората половина на овој месец,...

Папата ги повика европските лидери да не се препукуваат околу мигрантите

Папата Франциск денеска ги повика европските лидери да прекинат со препукувањата во врска со судбината на 49 мигранти „заглавени“ на два хуманитарни спасувачки брода...

Обраќање на британската кралица: Приоритет е излез од ЕУ до 31 октомври

Приоритет на британската влада е да ја напушти Европската Унија до 31 октомври, рече денес кралицата Елизабета Втора. Говорејќи пред парламентот, кој ја утврдува законодавната...

Бисер балкански

Фрустрираниот Прибе - Се вратив во оваа земја по повеќе од десет години и морам да признаам дека многу сум фрустриран поради недостигот од прогрес,...

Нова дипломатска војна помеѓу Пакистан и Индија

Шефот на пакистанската дипломатија Шах Махмуд Куреши изјави дека нема да присуствува на состанокот на министри за надворешни работи на Организацијата за исламска сорабтока...

НАСА ќе формира тим од научници за проучување на НЛО

НАСА планира да собере тим научници за проучување на „неидентификувани воздушни феномени“, вообичаено наречени НЛО, што ја покажува сериозноста со која американската влада го...