Француски тинејџер уапсен поради пофалби за обезглавувањето на професорот

Француската полиција уапси 16-годишник во комуната Лур кога тој објавил пораки на социјалните мрежи во кои ги фалел постапките на чеченскиот исламски терорист што...

Бурата „Иленија“ ја стави Германија под црвен метео-аларм, поплавен дел од Хамбург

Бурата „Иленија“ (Ylenia) ја погоди Германија откако метеоролозите ден претходно предупредија дека северниот и источниот дел на земјата ќе биде засегнат од силно невреме...

Кина создава најмоќен систем за препознавање ликови на светот

Кина има за цел да создаде најмоќен систем за препознавање ликови на светот и планира тоа да го напарви преку проектот на Министерството за...

Обилните дождови воведоа вонредна состојба во Бања Лука

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на...

Мигранти од прифатен центар во Босна не ги пуштаат внатре одметнатите ривали

По вчерашните инциденти во и околу прифатниот центар за мигрантите „Мирал“ во Велика Кладуша, немирите продолжија и во текот на ноќта и рано наутро. Мигранти...

Што сака Германија од Европа

Канцеларката Ангела Меркел сака да обезбеди германски сојузник на челната функција во наредната Европска комисија. Идеалниот кандидат не би бил Германец, но би ги...

И Хрватска погодена од невреме

Невреме пропратено со обилен дожд и ветер ја погоди Хрватска и ја намали температурата на воздухот за 10 степени Целзиусови. Во Загреб утрово се измерени...

Уапсени две лица што го запалија српското знаме во Тирана

Полицијата во Албанија уапси синоќа две лица поради сомнеж дека го запалиле српското знаме во текот на вчерашните протести во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Според...

Меркел нема намера да поднесе оставка пред истекот на мандатот

Германската канцеларка Ангела Меркел ги отфрли информациите дека ќе поднесе оставка пред крајот на својот мандат во 2021 година. Претходно, медиумите шпекулираа дека таа ќе...

Брегзит ќе биде одложен до 2021 година?

Брегзит би можел да биде одложен до 2021 година, во согласност со плановите што ги разгледуваат високи претставници на Европската Унија. Британија би требало...