Големо невреме однесе животи на Халкидики

Најмалку шест луѓе ги загубија животите во големото невреме проследено со дожд, град и со силен ветер, што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики,...

Како Горанците од Албанија станаа Бугари

Министерството за надворешни работи на Бугарија информираше дека Момчил Рајчевски, бугарскиот амбасадор во Албанија, симболично подарил клучевите од минибус кои бил финансиран од Бугарија....

Соборениот кинески балон бил висок 60 метри и носел товар, Американците уште ги собираат...

Американското Министерство за одбрана соопшти дека соборениот кинески балон, за кој постои сомневање дека е шпионски, бил висок 60 метри и носел товар споредлив...

Изневерените Курди најдоа нов сојузник во американскиот непријател

Под закана од турските сили, милицијата што се бореше против Исламска држава склучи сојузништво со сириската влада поддржана од Русија Курдските сили кои долго време...

Исповед на акушерка на Исламска држава: За секое породување се надевав дека ќе биде...

Со помошта на Самира ал-Наср (66) беа родени илјадници бебиња во текот на претходните четири децении во сирискиот град Рака, но таа вели дека...

Кинеското ветување за Путин би можело да ја подрие стратегијата на Бајден

Додека САД се обидуваат да извршат максимален притисок врз Русија поради украинската криза, рускиот лидер Владимир Путин најде поддршка од неговиот најмоќен партнер на...

„Шарли Ебдо“: Македонија – земјата која повеќе не сака да биде на делови

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“ со текст на авторот Жан-Ив Ками се осврнува на случувањата околу земјава, за која се наведува дека се бори...

Три нови монахињи во манастирот во Рајчица

Во манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во дебарското село Рајчица, вчеравечер и денеска со богослужби и со замонашување на три искушенички беше одбележана манастирската слава....

Што ќе се случи ако дојде до војна помеѓу Србија и Косово?

Американската агенција „Асошијтед прес“(АП) објави поширок текст за планот на Косово да формира војска и во кој детално ја анализира можната реакција на Србија,...

Убиен сопственик на дискотека

Сопственикот на позната дискотека во Подгорица, Миодраг Крушчиќ, завчера попладне бил застрелан со повеќе истрели од непознато лице. Крушчиќ бил примен со повеќе прострелни...