Не ја спасувајте планетата, спасете ја Грета

Спајкд Не ја спасувајте планетата, треба да ја спасиме Грета од смртоносниот култ на екологијализмот Секој возрасен што го поддржа говорот на Грета Тунберг вчера во...

Русија ѝ кажа на Бугарија да престане да „навалнира“

Државите треба прво да погледнат во своите дворови и да осигурат дека демократските права и слободи се почитуваат дома, пред да „навалнираат“, соопшти руската...

Големо невреме однесе животи на Халкидики

Најмалку шест луѓе ги загубија животите во големото невреме проследено со дожд, град и со силен ветер, што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики,...

Хрватска и Србија се соочуваат со здравствени проблеми кај најмладите жители

Бројот на заболени од голема кашлица во Хрватска се зголемува, особено кај децата, а низ цела земја се организирани пунктови за тестирање на инфекција. Досега...

Како Горанците од Албанија станаа Бугари

Министерството за надворешни работи на Бугарија информираше дека Момчил Рајчевски, бугарскиот амбасадор во Албанија, симболично подарил клучевите од минибус кои бил финансиран од Бугарија....

Ситуацијата на истокот на земјата се влоши, истакна командант на армијата на Украина

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Олександр Сирски изјави дека ситуацијата на теренот се влошила и дека неговите војници заземаат нови позиции на...

Oчекувајте разорувачки удар на одмазда доколку Западот го поддржи нападот на Крим, порача Захарова

Секој украински удар поддржан од Западот врз мостот на Крим или самиот Крим ќе добие одговор со силен одмазднички удар од Русија - изјави...

Соборениот кинески балон бил висок 60 метри и носел товар, Американците уште ги собираат...

Американското Министерство за одбрана соопшти дека соборениот кинески балон, за кој постои сомневање дека е шпионски, бил висок 60 метри и носел товар споредлив...

Макрон ја исцртува линијата на поделба на Украина?

Франција На Француската државна телевизија се разви богата дебата за тоа каде би можеле да бидат стационирани француските војници во Украина доколку бидат испратени таму....

Уапсен е полицаец осомничен дека открил детали од истрагата за малата Данка, таткото го...

Во Бор денеска е уапсен полицаец поради сомневање дека открил детали од истрагата за исчезнатото девојче Данка Илиќ од околината на градот Бор во...