Се води жестока борба со дронови на украинското небо

Руската морнарица утрово одбила напад со беспилотни летала врз пристаништето Севастопол на Крим анектиран од Москва, објави гувернерот на градот кој е поддржан од...

Kонгресмени го притискаат Бајден да испрати касетни бомби во Украина

Четворица републикански претставници во Конгресот го повикаа американскиот претседател Џо Бајден да испрати касетна муниција во Украина, објави „Ројтерс“. Во писмото испратено до Белата...

Њујорк се подготвува за демонстрации на поддржувачите на Трамп за очекуваното обвинение против него

Поставени се барикади околу судот во Менхетен, каде приврзаниците на Доналд Трамп се подготвуваат да протестираат против обвиненија во врска со изборната кампања во...

Голема експлозија на Крим, Украина вели дека уништила руски ракети

Експлозија во Џанкој на привремено окупираниот Крим ги уништи крстаречките ракети Калибр при нивниот транспорт со железница, се наведува на Телеграм-каналот на Главната разузнавачка...

Борел: Договорот во Охрид меѓу Вучиќ и Курти не беше потпишан од правни причини,...

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид,...

Ѓукановиќ и Милатовиќ одат во вториот круг на претседателските избори во Црна Гора

Досегашниот шеф на државата и кандидат на ДПС Мило Ѓукановиќ и Јаков Милатовиќ, кандидат на Движењето Европа сега, освоија најмногу гласови на денешните претседателски...

По полициска потера на автопат во Бугарија загина мигрант , други 16 се повредени

Возило со мигранти од Авганистан се превртело на автопат во близина на Софија при што загинал еден од мигрантите. Инцидентот се случил околу полноќ...

Хрватска кохабитација на балкански начин

Хрватска се соочува со несекојдневен судир меѓу претседателот Милановиќ и премиерот Пленковиќ Претседателот и премиерот, кои не се од иста политичка партија, наместо да ги...

Зеленски се „вкопа во ров“ бранејќи ја оспоруваната мудрост за Бахмут

Се зголемуваат сомнежите околу мудроста за задржување на разурнатиот Бахмут соочен со беспоштедните руски напади, но украинскиот претседател Володимир Зеленски се „вкопа“ на неговата...

Како САД и светот за 72 часа избегнаа целосен крах на банкарскиот систем

Во петокот наутро, бран на јавна паника започна да се шири околу една од водечките финансиски институции во технолошката индустрија. Американската министерка за финансии,...