Засега атомските постројки во Иран не се загрозени

Латентниот одговор на Иран, според воените аналитичари, е оквалификуван како „обид да се избегне ескалација на конфронтација, сѐ додека нуклеарната програма на Техеран не...

(Добро)соседство со блокирање на соседот!?

ЕУ продолжува со политиката на двојни стандарди – за едни важат стандардните критериуми, како што се копенхашките, а за други, како Македонија и Турција,...

Нема поголема штета по експлозиите во Иран, САД биле однапред известени за нападите, објавија...

Иранските медиуми утрово објавија дека нема „голема штета“ откако биле регистрирани експлозии во близина на централниот град Исфахан. - Извештаите покажуваат дека нема поголема штета...

Украина би можела да ја изгуби војната ако Конгресот не ја одобри помошта, предупредува...

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Брнс, ги предупреди членовите на американскиот Конгрес дека Украина може да биде поразена до крајот на...

Експлозии во Иран, Израел наводно извршил одмазднички напади

Иранските државни медиуми утрово објавија за експлозии во центарот на Исфахан додека американските медиуми цитираа официјални лица кои тврдат дека Израел извршил одмазднички напади...

Избори во Хрватска: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати по преброени 98...

Хрватската демократска заедница (ХДЗ) освои 60, а Социјалдемократската партија (СДП) 42 мандати на парламентарните избори во Хрватска одржани вчера, покажуваат податоците на Државната изборна...

Парламентарното собрание на Советот на Европа препорача Косово да биде покането да стане членка...

Тони Гламчевски, дописник на Нова Македонија од Стразбур ПССЕ, како и што се очекуваше даде зелено светло за да Косово стане 47-от член на најстарата...

Австралиската полиција соопшти дека нападот во црквата во Сиднеј е терористички акт

Австралиската полиција денеска соопшти дека вчерашниот напад со нож, за време на црковна служба во близина на Сиднеј, ќе се третира како терористички акт. Полицијата...

Зеленски бара подеднаква поддршка за Украина и Израел

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги повика сојузниците да го покажат истото единство во односот со Украина, што го покажуват во поддршката за Израел. -...

Нападот беше погрешен на секој можен начин

Зошто Иран избра да ескалира и да возврати со напад на Израел со бараж од 300 УАВ (беспилотни воздушни летала или дронови), како и...