Пригожин: Во борбите околу Бахмут загинаа околу 10.000 затвореници ангажирани од „Вагнер“

Околу 10.000 од 50.000 регрутирани затвореници во руските затвори загинале во Украина, борејќи се на првата линија на фронтот во крвавата битка за Бахмут,...

Настаните на самитот на Г7 ја налутија Кина

Последното коминике на самитот е остра критика на Кина, известува новинарот на Ал Џезира, Роб Мекбрајд. - Пекинг е осуден за неговото негативно влијание врз...

Група родители бараат наставата во „Рибникар“ да биде прекината и учебната година да заврши...

Група родители на ученици од ОУ „Владислав Рибникар“ денеска ја поддржаа иницијативата за итно прекинување на наставата во постојниот објект на тоа училиште и...

Што значи американското „да се порази Русија“ во Украина

„Нешнал интерест“ Целите на САД денес не се ни малку поодредени и појасни отколку што беа на почетокот на војната во Украина, пишува „Нешнал интерест“. Само...

Риши Сунак не е веќе толку богат: Тој и сопругата Мурти паѓаат на листата...

Според најновата листа на богаташи на „Сандеј тајмс“, Риши Сунак и неговата сопруга Мурти губеле во просек по 500.000 фунти дневно во текот на...

Безос доби договор од НАСА да вози астронаути на Месечината

Американскиот милијардер призна дека е почестен што е на ист пат со НАСА, за транспорт на астронаути на Месечината. Вселенската агенција во сопственост на американскиот...

Научниците ги повикуваат членките на Г7 да бидат поподготвени за следната пандемија

Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој...

Војната во Украина и европскиот идентитет: Може ли европските избори да станат ново бојно...

До изборите за Европскиот парламент има уште цела година, но политичките партии ширум Европската унија веќе наголемо се подготвуваат за политичката трка. Иако изборите...

„Инсајдер“: Откриен тајниот бункер на Владимир Путин во Црното Море

„Инсајдер“ Ќе помислите дека архитектите кои ја дизајнираа палатата на Владимир Путин мислеле на сè. На крајот на краиштата, комплексот од 190.000 метри квадратни и...

Утрово воздушен напад со крстосувачки ракети врз Киев

Пожари се предизвикани во две киевски области од остатоци од ракети кои паднале при воздушен напад, соопштија локалните власти. Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко на...