Вучиќ синоќа разговараше со Борел и Тајани, за денеска закажа состаноци со амбасадорите на...

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, синоќа телефонски разговараше со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, и со...

Нови инциденти на Косово: Полицијата фрли солзавец врз вработените во општина Звечан

Србите кои живеат на Косово и Метохија утрово почнаа да се собираат пред општинските згради во Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ. Пред зградите на...

Ердоган: Добивме одговорност да владееме во следните пет години, единствениот победник е Турција

Актуелниот претседател на Турција Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во вториот круг од претседателските избори, пренесува ТРТ. - Добивме одговорност да владееме во следните пет...

Дали БРИКС ќе го зголеми своето членство до крајот на оваа година

Како што е познато, БРИКС е акроним за моќната групација на водечките светски пазарни развојни економии, како што се Бразил, Русија, Индија, Кина и...

Медведев: Овој судир ќе трае многу долго, можеби и со децении

Главниот соработник на рускиот претседател Владимир Путин, поранешниот претседател на Федерацијата и актуелен заменик-претседател на моќниот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, изјави дека војната...

Русија најави суспензија на договорот за жито, додколку не се исполнат нејзините барања

Русија сигнализираше дека доколку не се исполнат барањата за подобрување на нејзиниот извоз на жито и вештачки ѓубрива, таа нема да го продолжи договорот...

Само половина од Германците сметаат дека владината коалиција ќе преживее до крајот на мандатот,...

Само половина од Германците веруваат дека владејачката коалиција на канцеларот Олаф Шолц ќе опстане до крајот на неговиот мандат, покажуваат резултатите од анкетата објавена...

Силни експлозии во Бердјанск, украинските сили тврдат дека уништиле руска база

Силна експлозија се случи во окупираниот украински град Бердјанск, кој се наоѓа на брегот на Азовското Море, пренесува Киев Пост. Украинските вооружени сили тврдат дека...

Збогум, Тина

Светот се збогува со една од најголемите поп-рок икони во светот на музиката. Личноста со која растеа и музички се „описменуваа“ милиони луѓе на...

САД истражуваат дали американски воени возила се користени за напад на руска територија

Вашингтон ги разгледува извештаите за тоа дека американски борбени возила биле употребени од Украина во Русија, изјави денеска Џон Кирби, советник за стратешки комуникации...