Протест на косовските Срби во Северна Митровица против забраната на динарот

Во Северна Митровица за денеска е најавен протест на косовските Срби против одлуката на властите во Приштина да ја забранат употребата на српскиот динар...

ИДФ ослободиле двајца заложници, најмалку 60 загинати во напад на Рафа

Израелската армија соопшти дека ослободила двајца заложници за време на рација на нејзините специјални сили синоќа во Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа. Заложниците...

Бајден го обвини Конгресот за запоставување на Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американскиот Конгрес ќе биде виновен за „речиси криминално запоставување“ доколку не донесе одлука за доделување средства за Украина...

НАТО не сака војна со Русија, но да се подготвиме за можен повеќедецениски конфликт,...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика Европејците да го зајакнат производството на оружје за да ги зголемат испораките за Украина и да...

Косово повикано да го одложи укинувањето на динарот, а Србија да ги гони одговорните...

На седницата на Советот за безбедност на ОН Постојаните членки на Советот за безбедност на ОН синоќа ја изразија својата резервираност во однос на намерата...

Израел претера со одговорот во Појасот Газа, истакна Бајден

Претседателот на САД, Џо Бајден синоќа изјави дека бил претеран воениот одговор на Израел во Појасот Газа. - Јас навистина се залагам хуманитарната помош да...

Западот почна да сфаќа дека стратешки пораз на Русија е невозможен, нагласи Путин

Во интервју со американскиот новинар Такер Карлсон Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе се бори за своите интереси, но и дека нема интерес...

Грција ја вооружува Украина по американски рецепт

И покрај внатрешната блокада за трговија со оружје на Украина, САД ја реализираа продажбата, но по заобиколен пат Помошта на САД за Украина се одолжува,...

Тракторите станаа моќно средство за убедување

Протестите на европските земјоделци добиваат на масовност и сила Селаните од силните земјоделски региони како Тоскана тргнаа на југ кон главниот град, носејќи го италијанското...

Русија постигна конкретни резултати во напорите за ослободување на заложниците кои ги држи Хамас,...

Рускиот претседател Владимир Путин им соопшти на лидерите на еврејската заедница во Русија дека Москва „постигнала конкретни резултати“ во дипломатските напори за ослободување на...