Кинескиот производител БИД рамо до рамо со „Тесла“ и со „Фолксваген“

Поместувања на глобалниот пазар на електрични автомобили Неодамна беа објавени податоците за најголемите светски производители на електрични автомобили во третиот квартал од годинава. За обележување...

Кина со сеопфатна мировна иницијатива за Блискиот Исток

Претставниците на земјите членки на Организацијата на исламски држави (ОИС) и на Арапската лига во почетокот на неделава пристигнаа во дводневна официјална посета на...

Лидерот на крајната десница Герт Вилдерс победи на изборите во Холандија

Вилдерс сака да ги забрани џамиите и да ја напушти ЕУ. „На гласачите им е прекуглава“, вели тој Антиисламскиот евроскептичен радикал Герт Вилдерс се предвидува...

Германија и Велика Британија во преговори за водороден гасовод под Северно Море

Предлозите се во рана фаза, при што се разгледуваат идеи што вклучуваат директна маршрута меѓу двете земји или алтернативна маршрута преку Норвешка Германија побара од...

Сателитите би можеле да ги спасат шумите?

Климатските промени земаат сѐ поголем данок од европските шуми. Сателитските податоци би можеле да помогнат да ги спасат, укажуваат надлежните Европа загрозена од шумски пожари...

На Месечината може да се одгледуваат билки

УШТЕ ЕДНО ВАЖНО ОТКРИТИЕ НА КИНЕСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Кинеските научници открија методи за претворање на месечинската површина во плодна почва за одгледување билки. Според една студија,...

Лансиран ултрабрзински интернет од следната генерација

Кина прва во светот направи нов револуционерен исчекор поврзан со интернетот Кина го лансира првиот ултрабрзински интернет во светот, „’рбет“ од следната генерација, со пропустлив...

Кинескиот претседател Си Џинпинг и американскиот претседател Џо Бајден разговараа за стратегиски прашања клучни...

Кинескиот претседател Си Џинпинг и американскиот претседател Џо Бајден, неделава, поточно во средата, имаа искрена и длабинска размена на мислења за стратегиските и сеопфатни...

Европските лидери се изложени на ризик од „уцена, хакирање и компромис“

Извештајот од Ирскиот совет за граѓански слободи (ИЦЦЛ) нагласува како технологијата за рекламирање, присутна на речиси сите веб-локации и апликации, дистрибуира чувствителни податоци за...

Санси: Од подрачје со недостиг од храна и облека до подрачје со висок индустриски...

Некогаш сиромашен град во Кина, градот Дингси во провинцијата Гансу, регионот Хеси и регионот Ксихаигу во автономниот регион Нингсија Хуеи е познат и како...