Нападот врз американските војници е „црвена линија“ за Бајден

Експертот за политички ризик Иан Бремер зборува за шансите за поширока војна на Блискиот Исток Како што изминатиот викенд се појавија вести дека тројца припадници...

Шпионирање од вселената

Како напливот на сателити ќе го револуционизира разузнавањето Во 2023 година, американското министерство за одбрана објави амбициозен план за лансирање 1.000 сателити во текот на...

Кинескиот извоз на автомобили се зголеми за 64 отсто

Зголемувањето на извозот, на 4,1 милиони возила минатата година, би можело да ја стави Кина пред Јапонија како број еден светски извозник на автомобили Економија:...

Откриена тајната на долговечноста на најпознатата градба на планетата?

За да ги тестираат силата и издржливоста на Кинескиот ѕид, истражувачите собрале примероци од осум различни локации изградени помеѓу 1368 и 1644 година, за...

Во Алтај отворени првите спортски игри на мраз и на снег

Над 300 учесници, вклучувајќи и 155 спортисти од 15 нации, меѓу кои и Русија, Казахстан и Монголија, учествуваа во понеделникот на церемонијата на отворањето...

Кина го лансира товарниот вселенски брод „Тијанжу-7“

Ракетата носител „Лонг марч-7 Y8“, која го носи товарниот вселенски брод „Тијанжу-7“, беше лансирана од местото за лансирање на вселенското летало „Венчанг“ во јужнокинеската...

Дамата од Даи што ги воодушевува и научниците и посетителите

Кина ја има најзачуваната мумија во светот   Кога се зборува за зачувување на телото и за мумиите, луѓето низ светот прво помислуваат на Египет и...

Аргентинците со тактика „купи сега – плати подоцна“!

Граѓаните на Аргентина ги пренесуваат своите искуства за тоа како се справуваат со брзото менување на цените и зголемените трошоци за живот. Секој од...

Партиските елити во „убиствен“ лов на гласови

Политичарите им се додворуваат на гласачите од руралните средини со олеснување на правилата за лов на кафеавите мечки и на волците Крвожедност, прагматизам или политика...

Црвен картон за „најризичните трансакции“

Новиот закон на Европската Унија што треба да се усогласи деновиве може да значи дополнителни проверки за големите фудбалски клубови и ограничување на користењето...