Русија може да прогласи победа во Украина без да испука ниту еден куршум

Ако деловната сфера во Украина не може да добива осигурителни услуги, тогаш нејзината економија ќе пропадне, вели Елизабет Броу за „Форин полиси“ Кога осигурителните компании...

Поделба на Западот и владеење со него

Русија и Кина се обидуваат да ги искористат разликите на Запад за да го трансформираат светскиот поредок, пишува „Индиан експрес“. Нивната цел е да...

Германија се подготвува за економска криза

Светската економија ја очекуваат мрачни денови, додека најголемата европска економија за влакно избегна рецесија. Германија се подготвува за најлошите сценарија, а многу економски експерти...

Американската нафта од шкрилци е прва жртва на нафтената војна

Војната за цените на нафтата е предизвикана од Русите и Саудијците, но најголема жртва ќе бидат американските производители на нафта од шкрилци Не постојат победници...

Зошто на модерната израелска армија ѝ беа потребни три дена да ја врати контролата...

Малку е веројатно дека Цахал, името по кое сѐ уште е позната израелската армија, размислувал за ваков тип на напад. Секако, постоеше генерален план...

Како италијанскиот мафијашки клан Контини презеде цела болница

Предводен од мафијашкиот шеф наречен Медицинска Сестра, кланот со амбулантни возила доставувал лекови, хируршки ракавици користени во „комплети за убиства“ и лажни рендгенски снимки...

Како го преживува Русија ограничувањето на нејзините приходи од нафта

Ограничувањата на руската трговија со нафта ги зголемуваат влоговите во долготрајниот економски ќор-сокак што го преобликува глобалниот енергетски пазар Кој е реалниот ефект од западните...

Нефункционалниот „патриот“

Доказите се јасни, системот за противракетна одбрана што го користат САД и нивните сојузници не функционира Џефри Луис На 25 март, силите на Хутите во Јемен...

САД и Русија може да војуваат

Најголем приоритет е да се спречи опасноста од војна меѓу Русија и САД, посочи рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензја. Американски Стратфор ги анализира...

Земји со најмногу сопственици на криптовалути

Се вели дека 2017-та беше година на подемот на криптовалутата. Нејзината комбинирана пазарна капитализација достигна голем успех, што предизвика огромно медиумско внимание и поддршка...