Како Трамп може да се кандидира за американски претседател и покрај правните проблеми

Доналд Трамп ќе поднесе жалба на пресудата со која се прогласува за неподобен за првичното гласање во Колорадо, а неговите шанси се добри со...

САД нема да отстапат од предизвикот на Путин и на Хамас

Колумна на американскиот претседател Џо Бајден за „Вашингтон пост“ Денес светот се соочува со точка на пресврт, каде што изборите што ги правиме - вклучувајќи...

Европските лидери се изложени на ризик од „уцена, хакирање и компромис“

Извештајот од Ирскиот совет за граѓански слободи (ИЦЦЛ) нагласува како технологијата за рекламирање, присутна на речиси сите веб-локации и апликации, дистрибуира чувствителни податоци за...

Санси: Од подрачје со недостиг од храна и облека до подрачје со висок индустриски...

Некогаш сиромашен град во Кина, градот Дингси во провинцијата Гансу, регионот Хеси и регионот Ксихаигу во автономниот регион Нингсија Хуеи е познат и како...

Да се запали запленетиот кокаин пред да го украдат бандите

Комесарот задолжен за борба против дрогата во земјата в среда ќе го претстави планот за справување со злосторствата поврзани со дрога на Советот за...

Кина го развива првиот супераналоген фотоелектронски чип во светот

Кинески истражувачи од универзитетот „Цингхуа“ развија целосно аналоген фотоелектронски чип што може да ги обработува задачите за компјутерска визија со поголема брзина и енергетска...

Најтешко е да си дете во Судан

Додека вниманието на јавноста со право е насочено кон катастрофата во Газа, милиони луѓе страдаат и на други места - и изгледа дека светот...

Германскиот вицеканцелар Хабек се залага против растечкиот антисемитизам

Германија го забрани палењето на знамињата на другите земји, а вицеканцеларот ги потсети Германците дека палењето на израелското знаме или фалењето на акциите на...

Западен Балкан помеѓу меѓународен поредок заснован на правила и систем на глобално управување

За разлика од идеите за (западна) хегемонија или униполаризам или дури и за прифаќање на непроменливо статус кво на Втора студена војна (заедно со...

Германија пушти премногу странци

Додека малцинството во Берлин ги бодри нападите на Хамас врз Израел, поранешниот висок американски дипломат вели дека масовната имиграција била „тешка грешка“ Поранешниот американски државен...