Фото: ЕПА

Предводен од мафијашкиот шеф наречен Медицинска Сестра, кланот со амбулантни возила доставувал лекови, хируршки ракавици користени во „комплети за убиства“ и лажни рендгенски снимки за измами со сообраќајни несреќи

Пред три недели италијанските карабинери започнаа операција против кланот Контини, моќна група во рамките на мафијата Камора во Кампања. Но додека полициските рации против мафијашките организации се вообичаени во Италија, операцијата на 12 јуни беше невообичаена: во центарот на истрагата беше болница.
Одамна е познато дека кланот Контини владее над болницата „Сан Џовани Боско“ во Неапол, но дури сега почнуваат да се откриваат целосните детали. Инспекторите открија дека мафијата го создала она што еден судија го нарече „антидржава“, користејќи ја болницата како центар за собирање пари, и помагаат во гангстерски убиствата. Мафијашите одржуваа состаноци во клучните одделенија во болницата, користеа амбулантни возила за дистрибуција на лекови, брзо следеа пациенти (по цена) и правеа измами за осигурување од несреќи.

Инспекторите исто така открија дека мафијашите упаднале во медицинските материјали на „Сан Џовани Боско“ за да создадат „комплети за убиства“ за мафијашките убијци, што требало ги користат на работните места. Во полициската акција на почетокот на месецов се уапсени 11 лица, од кои осум се во затвор, додека на тројца им е одреден домашен притвор.

Зад прекарот Медицинска Сестра се криел моќен мафијаш

Репресијата беше придружена со налог од 481 страница, во кој е опишано како кланот Контини ја презел болницата со 156 кревети и станал здравствен провајдер за своја парична добивка.

Еден од членовите на кланот, Теодоро де Роса, им рекол на инспекторите дека „деведесет проценти од болницата е корумпирана“, објави „Тајмс“.
Способноста на кланот да ја преземе контролата врз болницата ненамерно била предизвикана од италијанската влада, која усвоила закон за да им помогне на поранешните осуденици да добијат работа во здравствената служба.
Тоа резултираше со мафијаши штотуку излезени од затвор да поплават некои одделенија.

Еден таков мафијаш беше Паоло ди Мауро, водач на кланот Контини, кој е меѓу најмоќните групи во мафијата Камора со седиште во Неапол. Неговото влијание врз болницата му го донесе прекарот Медицинска Сестра.
– Тој всушност никогаш не се појавил на работа, туку влечел плата и го добил прекарот Медицинска Сестра. Кога умре (во 2018 година), во болницата се појавија постери со жалење за него – изјави за „Тајмс Франческо Емилио Борели, локален пратеник.

Борели водеше кампања против Камора и беше нападнат на болничкиот паркинг кога се обиде да протестира против мафијашите што продаваат билети за паркирање.

Како се презема цела болница

Но контролата врз паркингот во болницата беше само еден од многуте аспекти на главната стратегија на Контини за запленување на „Сан Џовани Боско“, за кое се претпоставува дека го раководел 45-годишниот Џенаро Манета – познат како Гени Марадона.

„Тајмс“ пишува дека кланот му верувал дека ќе го спроведе планот, и покрај тоа што – на хартија – е само чистач во одделот за радиологија во болницата. Под негово водство, мафијашите го презедоа секојдневното управување на кафулето во болницата, нејзината пицерија и службата за чистење.

Лекарите беа заплашени и замолчени, додека мафијашот собираше материјали од медицинските продавници и одржуваше состаноци во одделенијата. Водачите на кланот ја преместиле локацијата на овие состаноци низ болницата поради страв од полициски бубачки, што значи дека мафијашите се префрлиле во одделенијата за интензивна нега и гинекологија. Се претпоставува дека шефовите создале „комплети за убиства“ за нивните убијци, кои содржеле лекарска облека, хируршки ракавици и медицински гел. Гелот бил нанесуван на косата и веѓите на убијците за да се спречи опаѓањето на нивната коса на местата на злосторството, што инаку може да доведе до откривање на нивната ДНК.

Како уште еден извор на пари, толпата им дозволувала на пациентите што се соочуваат со долго чекање за лекување да платат во готовина за да го прескокнат редот на чекање. Контини исто така им дозволувал за погребите поврзани со мафијата да собираат тела од мртовечницата на болницата.


Во рекетарскиот круг и адвокати

Осигурителната измама се вршела во индустриски размери, при што се извлекувале милиони евра од осигурениците. Полицијата вели дека персоналот на одделението за жртви добил наредба да пишува извештаи за лажни повреди, во комбинација со стари рендгенски снимки на скршени коски. Тие биле испраќани до толпа адвокати што ги средувале документите.