Дали на кучињата навистина им требаат јакни во зима?

Животни Зимата носи студ, снег и ниски температури, а многу сопственици на кучиња размислуваат дали треба да ги облечат своите миленици во јакни или палта...

Македонските текстови на „Ковачески мјузик“ преведени на јазици од целиот свет

„Ковачески мјузик“ го објави албумот „Revival“ со француска верзија на една од најомилените песни „Nicolas“ Египетската пејачка Дониа Анис ја препеа прекрасната балада на маестралните...

Промоција на анимиран филм и на сликовници

Промоција на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“, а наедно и промоција на двете дела на авторката Ана Голејшка Џикова и илустраторката Иванка НиБа, „Лисичката...

„Вечер со музиката на Шопен“ со Дино и Дијана Имери

По блескавите концерти во Лондон, Тбилиси, Загреб и во Ленгерих, нашите реномирани уметници, пијанистот Дино Имери и маестра Дијана Имери Илкоска, ќе приредат вистинско...

Еден од најголемите херои на нашето време

Песни што ме тераат да играм Отсекогаш верував дека нешто големо, но лошо се случува кога некој се јавува или праќа порака во ниедно време...

„Културолошки точки на Македонија“ претставенa пред штипјани

По неодамнешното успешно претставување на книгата во Сплит во организација на македонското културно друштво „Стоби“, на чие чело е токму штипјанецот Ангел Митревски, штипската...

Како да се направи ЕУ погодна за проширување

Долго време Европската Унија изгледа како затворен клуб. Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија од 2014 до 2019 година, славно изјави дека ниту една...

Како најлесно да ги поминеме студените зимски денови, кога ќе дојдат?

Кога синоптичарите ќе предупредат дека зимата доаѓа со сите свои атрибути и ќе предвидат дека ниските температури ќе се задржат подолго време кај нас,...

Авторитетен судија со многу боемски манири

Костовски беше посакуван од речиси сите клубови од поранешната држава да им суди на нивните мечеви. Доктор Обрадовиќ уште пред судењето во финалето на...

Како доаѓањето на Меси ги промени Интер Мајами и МЛС?

Дали доаѓањето на Меси во МЛС-лигата, кого многумина го сметаат за најдобриот фудбалер во историјата на играта, конечно ќе донесе неизбришлив бренд во САД...