Патријархот Иринеј непожелен во Будва

Здружението „Црногорско движење“ бара од Обвинителството на Црна Гора да му се забрани на српскиот патријарх Иринеј влез во земјата и учество на манифестацијата...

Одложен почетокот на Купот на ЕХФ

Сред­би­те што тре­ба­ше да се игра­ат во октом­ври ќе се игра­ат во но­ем­ври, а тие од но­ем­ври се пре­за­ка­жа­ни за де­кем­ври. Мечевите од ос­ми­на­фи­на­ле­то...

Она што Леонардо да Винчи не можеше да го заврши

„Свети Јероним се моли во дивината“ изложено во музејот „Метрополитен“ е недовршено ремек-дело од перфекционистот што не сакаше да каже „готово“ Петстогодишнина од смртта на...

Спортски вести

НБА - ОЛСТАР-МЕЧ Триумф на тимот на Леброн, признанија за Адетокумпо, Кари... Тимот на Леброн Џeјмс го совлада тимот на Кевин Дурент со 170-150 на 70-от...

И Србија ни наметнува идентитетски, именски и други предзнаци

Потврда дека забрзано се одвива ретуширање и ремоделирање на македонската историја во регионот се и неодамнешните примери во учебниците во Србија, кои експресно се...

Какви пораки носи Столтенберг од Билдерберг за Македонија

За воено-политичките аналитичари многу е интересен моментот во кој толку висок функционер на воената алијанса, од условно кажано тајна средба на една лоби-група на...

Беџет Пацоли во спирала на криминални скандали

Косовскиот бизнисмен и поранешен министер осомничен за перење пари во Венецуела Косовскиот бизнисмен и поранешен министер Беџет Пацоли е осомничен во Венецуела дека е вмешан...

И мечето има грип

Низ страниците на македонската литература за деца: „Зоки Поки“ од Оливера Николова Зоки е болен од грип. Стариот чичко доктор рече дека ќе мора да остане...

Кинеската литература да биде поприсутна кај нас – и нашата таму

Кинеската литература и култура имаат понуда како ниедни други. А тие досега беа симболично застапени на македонски јазик, наспроти агресивното западно влијание, кое нè...

Историската комисија со политичка мисија?

Внатрешни извори од комисијата тврдат дека под влијание на двајца македонски членови на комисијата, кои, пак, биле под директно политичко влијание и притисок, имало...