Верувам дека ќе jа надминеме неизвесноста

Можеби околу 60 проценти од уметничките работници во Њујорк се останати без работа во културните сектори, што значи институциите работат со мал капацитет, но...

Награди за саксофонистот Нинослав Димов и пијанистката Евушка Трпкова Елезовиќ

ЗАВРШУВА ФЕСТИВАЛОТ „ЗЛАТНА ЛИРА“ Со концерт на Владимир Костов - виолина и на Марија Вршкова - пијано, вечерва, во 20 часот, во Музејот на македонската...

Највисоката камена кула во светот

Во далечната сина боја на морето Тасман има импозантна камена кула висока 562 метри, со остри рабови како кама. Иако е сон на многу...

Нова победа за Ферстапен, ги претекна Кларк и Лауда

ФОРМУЛА 1 - ТРКА ВО КАНАДА Возачот на Ред бул, Макс Ферстапен победи на трката за големата награда (ГН) на Канада во Формула 1 (Ф1),...

Свето тројство за Македонија

Годинава, во услови на пандемија,едноподруго ќе ги одбележиме Велигден, Први мај и Светскиот ден на слободата на медиумите. Секој од нив има своја посебна...

Прва награда за шестоодделенецот Марко Солески од Прилеп

На првиот Меѓународен фестивал за млади музичари во Штип На првиот Меѓународен фестивал со натпреварувачки карактер за млади музичари, кој се одржа неодамна во Штип,...

Ја сфати ли ЕУ грешката?!

Холандија и Франција, кои претходно беа меѓу најострите противници на проширувањето на ЕУ, сега енергично бараат одблокирање на процесот и почеток на преговори за...

Подгревање етнички тензии меѓу два изборни круга

Според аналитичарите, речиси секогаш во текот на изборните процеси во Македонија се случуваат настани што подгреваат етнички и национални тензии. Велат дека е очигледно...

Еурофарм Работник и понатаму без загубен бод

Седум победи во седум одиграни кола и прво место на табелата е ефектот што го бележат ракометарите на Еурофарм Работник во машката Суперлига. Победата...

Еден милион долари за 15 квадратни метри во Монако

Ако имате милион долари во џебот и сакате да купите луксузен дом, тогаш каде би ги вложиле своите средства? Врз основа на податоците на...