ДУИ за „либанизација“ на Македонија

Македонија мора да рече не за етнизација на политиката, не за етнички квоти и да за систем на заслуги во кој ќе има место и за етнички Албанци или Турци или за кој било...

Шолц и Макрон се караат околу оружјето за Украина

Бидејќи Украина има недостиг од муниција, германскиот и францускиот лидер имаат несогласување за воената помош Од почетокот на војната во Украина, германската политика е диктирана од еден водечки принцип: избегнувајте директна конфронтација со Русија по...

Албанци и црнци. Таравари и Обама

(Или нешто за обамизација во Македонија) Веќе вторпат по ред, драг читателу, ти ја одлагам најавената триделна колумна „Фалсификатот како грчко чудо“. Нема повеќе. Што да правиме кога нашиот Македонец од Стагира, ставен и тој...

Антроботи: Биоботи од човечки клетки можат да лекуваат неврони

Паралелно со големиот технолошки напредок, и медицината, како посебна дисциплина, оди напред со силни чекори, иако ние како корисници не сме многу свесни за тоа. Имено, додека нашите луѓе се преокупирани со локални банални...

Пустошот што го оставаат ордите на СДС/ДУИ

Трескањето на Ковачевски на говорница во Бутел, извикувајќи „победа“ едно стопати, не предизвика само смеење туку и загриженост кај дел од јавноста. И дајте некој нека му ја соопшти на Таче непријатната вест, дека...

Обновување на вербата во етичките постулати на американската демократија

Кога би замислиле дека татковците основачи на Соединетите Американски Држави (Хамилтон, Медисон, Џеј, Џеферсон, Френклин, Вашингтон) имаат можност денес да кажат кој ќе биде нивниот фаворит на претстојните избори, сите до еден би гласале...

На страната на послабите

Сигурно безброј пати сте се нашле во ситуација несвесно да навивате за послабиот на некој спортски натпревар, особено ако тој се бори со срце и без комплекси од „големите“. Јас редовно го правам тоа...

За миграцискиот инстинкт, хаосот, стравот, надежта…

Миграцискиот инстинкт - во кој е проектирана човечката потреба за движење, е константа на севкупната историја на човештвото. Надежта во љубов и верувањето дека животот е некаде на друго место ги уривале географските, етничките,...

Навални, Асанж, океј… ама што со нордистанскиот гулаг?

Фала му на Бога, јас и со малку сум задоволен, конечно да видам кај нас една вистинска геополитичка анализа, поткрепена со знаење и комплексно навлегување во суштината, без наивна навивачка страст, преку проучување на...

ДУИ влезе во нов круг етнички шовинизам

Зошто не смее да му се дозволи на ДУИ повторно да ја киднапира изборната кампања и да ја однесе во соголен и отровен етнички шовинизам? Во текот на изминатава седмица сите политички партии ги...