Беззаконието на рингишпил

Ако ова не е причина за да се вклучи алармот, веќе навистина не знам што би било. Овде навистина станува збор за тотална ерозија на спроведување на законите, целосно загрозена граѓанска сигурност, агресивно самоволие...

Ништото што е во спротивност со нештото

Токму ништовноста на Преспанскиот договор е вистинската причина зошто грчкото собрание не ги ратификува меморандумите со кои би се потврдило прифаќањето на Преспанскиот договор од Република Грција. Грција како земја од која потекнува демократија...

И без ДУИ во владата, повторно ќе огрее сонцето

Деновиве се интензивираат преговорите околу составот на новата влада, а најоптимистичките најави се дека Македонија би можела да добие влада до средината на јуни, што имајќи ја предвид ситуацијата во која се наоѓа земјава,...

Сплотени кон една цел – Македонија!

Македонската ракометна репрезентација пред некој ден со 34:26 ја победи селекцијата на Фарски Острови, надоместувајќи негатива од седум гола, со што се пласира на Светското првенство во 2025 година. Македонските ракометари, предводени од селекторот Кире...

„Зрно утеха“ за македонските универзитети на Шангајската листа

Високото образование во Македонија како да се има загубено во менувањето на концептите, а секако не оди во прилог и политизацијата на процесите и реформите и во другите степени на образованието – од предучилишното,...

Жал ми е Брисел, шест години бевме трпеливи со Грција

Почитувани мои, проф. Гордана Силјановска ја испушти реф. „Северна“ бидејќи знае дека Преспанскиот договор е нелегален договор! Новата претседателка Гордана Силјановска, не кажувајќи го нелегитимното уставно име на државата со додавката Северна, туку само...

Како почна да ни се случува ЕДИНСТВОТО?

Прескромно ќе биде да кажам дека салата грмеше, седум илјади грла во салата пееја македонски песни, младите луѓе што беа дојдени зрачеа со еден посебен сјај, со една надеж, која се чини дека новата...

Владеењето на мнозинството е природно правило за одлучување

Доколку се земе предвид дека правилото за мнозинство води кон владеење на мнозинството (во најширока смисла на зборот), тврдењата дека има два победника на македонските парламентарни избори се апсурдни. Македонија е слободна и демократска...

Матица

Нашата матица треба да ја врати вербата кај граѓаните дека само со посветена работа, труд, знаење и заедништво може да се гради заедницата (колонијата) успешно како што го прават тоа пчелите. Тие што се...

Со какви идеи си ти?

И колку што ова беше силна порака за отфрлање на лошите, на погрешните политики, истовремено е исто така и сериозна порака за новите политики со кои нацијата ќе се соочи во наредниов период. Порака...