Вредности што не успеваме да ги заштитиме

И покрај многубројните апели од стручната фела, за жал и понатаму останува впечатокот дека не...

Темен празник (или Империјата го слави 75-от роденден на НАТО)

Записи во несоница Под мерка наслов за 75-тот роденден на НАТО, драг читателу. Ако си го...

Левица, десница, централно

Автор: Владимир Вулетиќ Десничарите демонстрираат против мигрантите, левичарите демонстрираат против десничарите. Центристите, кои се на власт...

МАКЕДОНИЈА

СВЕТ

Во Црна Гора голема акција против шверцерите на наркотици

По налог на Специјалното државно обвинителство на Црна Гора денеска од слобода се лишени девет лица, а поднесена е кривична пријава против 19 лица,...

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ постигнаа договор за укинување на визите за Србите...

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ денеска постигнаа договор за регулативата со која во безвизен режим ќе бидат опфатени и граѓаните на Косово со...

Русија и Украина разменија по 95 воени заробеници

Русија и Украина ослободија вкупно 190 војници во најнова размена на заробеници - соопшти денеска руското Министерство за одбрана. - Како резултат на преговарачкиот процес,...

Во Ирак нападната воената база Аин ал Асад

Воената база Аин ал Асад каде се стационирани силите на антиџихадистичката коалиција предводена од САД вчера беше нападната со два дрона. Едниот дрон бил соборен...

Европски суд на правдата: ЕK не дала доволно информации за зделките со ковид-вакцини

Европската комисија не ѝ обезбеди на јавноста доволен пристап до информации за зделките за купување вакцини за ковид-19 направени со фармацевтски компании за време...

Крваво стекнат статусот републикански претседателски кандидат

ПРВО ЈАВНО ПОЈАВУВАЊЕ НА ПОРАНЕШНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД, ДОНАЛД ТРАМП, ПО АТЕНТАТОТ ВРЗ НЕГО Трамп официјално стана републикански претседателски кандидат откако ги доби гласовите од...

СКОПЈЕ

ХРОНИКА

Ангелов: Пожарот на планината Серта се приближува кон селото Калањево, но селото не...

Пожарот на планината Серта се приближува кон селото Калањево, но селото воопшто не е загрозено, рече вечерва директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во видео...

Повреден жител на Сирково при гаснење на пожар

 Повреден бил жител на росоманското село Сирков, при гаснење на пожар. Тој се здобил со изгореници на рацете и едната ногаи, информираше попладнево Стојанче...

Пожарот во штипскиот дел на Серта се шири кон селото Пиперово

Огнените јазици одат во атарот на штипското село Пиперово на планината Серта, вели за МИА  градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов и додава дека...

Во Црна Гора голема акција против шверцерите на наркотици

По налог на Специјалното државно обвинителство на Црна Гора денеска од слобода се лишени девет лица, а поднесена е кривична пријава против 19 лица,...

Кривичен суд изрече четири нови пресуди за случајот „Синџир“

Основниот кривичен суд Скопје денеска изрече затворски и условни казни за оние кои на главната расправа одржана на 15 јули признаа вина во врска...

МВР: Расчистен случајот со обидот за убиство на градоначалникот на Арачиново

СВР Скопје го расчистил случајот со обидот за убиство на градоначалникот на Арачиново од 1 април годинава. Откриен е идентитетот на сторителот на кривичното...

Кризна состојба, активни повеќе пожари, испратена меѓународна помош за гаснење

Повеќе пожари сѐ уште се активни на територија на државава од кои најзагрижувачки е пожарот на планината Серта. Државата веќе четири дена е во...

Ангелов: Исклучително тешко е да се воспостави контрола врз пожарот на Серта, воздухоплови не...

Воспоставувањето на контрола врз пожарот на планината Серта е исклучително тешко, гори покрај самиот пат, силите се исцрпени на повеќе места, ефектот од леталата...

Пожарот во Битола делумно ставен под контрола, спречено ширење кон битолско Раштани

Пожарот во Битола е делумно ставен под контрола. Спречено е тој да се прошири кон селото Раштани, потврди за МИА, заменик командирот на Територијалната...

Во штипскиот регион на планината Серта пожарите се гаснат од земја

Во штипскиот дел на планината Серта пожарите што се на неколку локации никако да стивнат. Командирот на Територијалната Противпожарна единица (ТППЕ) од Штип, Благој...

Загинало момче по пад од оџак од напуштен објект во Крива Паланка

Дваесет и петгодишен жител на Крива Паланка починал вчера како последица од пад од оџак од напуштен објект, соопштија денеска од МВР. -На 15.07.2024 во...

Два пожари за четири дена на градските гробишта во Штип, граѓаните кои палат свеќи...

 Два пожари за само четири дена сe регистрирани на градските гробишта во Штип. Од штипското комунално претпријатие „Исар“ апелираат граѓаните да бидат крајно претпазливи...

Пет „Ер трактори“ и еден канадер ќе интервенираат на пожарот во Битола

Пет авиони „ер трактори“ и еден канадер се упатени кон Битола каде ќе интервенираат на пожарот што попладнево се активираше над обиколницата, информираа од...

Убиство во Македонски Брод – пукано поради банална кавга

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого постои основано сомнение дека...

КОЛИБРИ

ЛИК

ИЗБОР

МЕДИЦИНСКИ СОВЕТИ

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА

ЖИВОТНИ

НЕГА И УБАВИНА

ЗДРАВА ХРАНА

ДОМУВАЊЕ

ЕКОНОМИЈА

Димитриеска – Кочоска: Наместо тие со високи пензии да добиваат уште повеќе, ќе се грижиме за пензионерите со пониски пензии

Ја менуваме методологијата и наместо оние со високи пензии да добиваат уште повеќе, ќе се грижиме за пензионерите со пониски пензии - рече денеска...

Светска банка: Климатските промени ќе го чинат Западен Балкан милијарди долари

Шесте економии од Западен Балкан треба заеднички да инвестираат најмалку 37 милијарди долари во следната деценија за адекватна заштита на граѓаните и имотот од...

Поддршката од 250 милиони евра ќе ја добијат фирми кои вистински ќе инвестираат, вели Димитриеска Кочоска

Бизнисот ќе ги добие планираните 250 милиони евра од договорените 500 милиони со Унгарија под истите услови под кои ќе ги земе државата, рече...

Со ребалансот 4,1 милијарда денари за плати и пет милијарди денари за исплата на пензиите

Вкупно 4,1 милијарда денари за плати и пет милијарди денари за исплата на пензиите се предвидени со ребалансот на Буџетот, соопшти денеска министерката на...

Ребалансот на буџетот на Влада, детали се очекуваат во текот на денот

Владата вчера на седница расправаше за ребалансот на Буџетот, но повеќе детали се очекува да бидат објавени во текот на денешниот ден. Премиерот Христијан Мицкоски...

Мицкоски: Состојбата со Буџетот е алармантна, недостигаат пари за што истражните органи ќе имаат многу работа

Премиерот Христијан Мицкоски вели дека состојбата со Буџетот е алармантна и дека недостигаат пари за што истражните органи ќе имаат многу работа во следниот...

ЖИВОТ

СПОРТ

Одбојкарските репрезентации ги почнаа подготовките за пласман на ЕП 2026

Во првиот дел од квалификациите во август одбојкарите гостуваат кај Грузија и играат дома со...

Правилото од ЕП 2024 ќе се применува во сите натпреварувања на УЕФА

Европската фудбалска унија (УЕФА) најави дека правилото воведено на годинашното Европско првенство (ЕП) според кое...

Аргентина и Франција остануваат на првите две позиции, Шпанија избива на третото место?

ФУДБАЛ - УТРЕ НОВА РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА По одигрувањето на Европското првенство во Германија и на...

ФИДЕ ќе додели награди за придонес во светот на шахот во изминатите 100 години

КАКО ДЕЛ ОД ПРОСЛАВАТА ЕДЕН ВЕК ФИДЕ Целта на наградите е да им се оддаде признание...

По тики-така, силата на Шпанија се префрли на крилата

ФУДБАЛ Шпанија распореди некои нови оружја со кои ги стави одбраните да се борат за да...

МУЛТИМЕДИЈА