ЕСМ ќе ги топли скопјани од 15 октомври, најави Ковачевски

Економско-енергетскиот совет на Владата вечерва одлучи да почне постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија од регулиран пазар согласно член 6 од...

Објавени имињата на новите директори на скопските јавни претпријатија

Денес се назначени новите в.д директори на Јавните претпријатија во Скопје, информираат од Град Скопје. Со ЈП Лајка назначена е да раководи Радмила Пешева, додека...

Уште петнаесетина дена за крај на партијата „топлификациски пинг-понг“

ПРОДОЛЖУВА ПРЕФРЛАЊЕТО НА ОДГОВОРНОСТА ЗА ТОА КОЈ ЌЕ ГИ ЗАГРЕВА РАДИЈАТОРИТЕ НА ЦЕНТРАЛНОТО ПАРНО ГРЕЕЊЕ ВО СКОПЈЕ Сѐ уште има време Владата да направи нешто,...

Потрагата по храна ги одведе дивите свињи во Пржино, ЦУК апелира на внимателност при...

Граѓаните треба да бидат внимателни при движење на локации во планинските пешачки зони на Водно каде може да наидат на диви свињи. При евентуална...

Директорот на „Паркови и зеленило“ поднесе оставка, не можел успешно да менаџира поради амбиентот...

Ангеле Сотировски поднесе оставка на функцијата директор на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ по раководењето во изминатите девет месеци. - Ценам дека новиот политички амбиент...

Интензивно се работи на изградбата на мегапаркот „Даме Груев“ во Ѓорче Петров

Двете јавни претпријатија „Улици и патишта“ и „Паркови и зеленило“ интензивно работат на изградбата на мегапаркот „Даме Груев“ во општината Ѓорче Петров. „Улици и...

Промената може да почне со секого од нас

„Европската недела на мобилноста“ се спроведува веќе 20 години, за поттикнување промени во однесувањето на луѓето и учесниците во сообраќајот, во насока на активна...

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствуваат на настани на Арсовска

Градоначалничката Арсовска денес промовираше проект во општината Гази Баба кој беше поддржан од мнозинството на советници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Советот на Град...

Арсовска: Не се плашам од никого, не ме интересира политика

Градоначалничката на Скопје рече дека не ја интересира политика и времето ќе покажа дали Градот Скопје ќе трпи заради караниците меѓи неа, ВМРО-ДПМНЕ и...

Азискиот тигрест комарец се вдоми во нашите домови

Граѓаните треба да се информираат за новиот вид, а надлежните служби да направат нов оперативен план со зголемена површина на третирање. Да се исклучи...