Кечап, сенф и мајонез – да, ама приготвени дома

Здрава храна Сосовите што се служат со храната, според нутриционистката Сигне Сванфелд, може да имаат корисен ефект врз физичкото и менталното здравје. Според неа, кечапот,...

Новите мемориски картички на „Самсунг“ ќе траат до 16 години

Техно Компанијата „Самсунг“ ја претстави новата серија на своите мемориски картички, наречени „проендјуренс“. Станува збор за картички микроСД, кои се оптимизирани за снимање видеа во...

Уште две ѕвезди во новиот филм на Нолан

Роберт Дауни Јуниор и Мет Дејмон ќе се појават во „Опенхајмер“, новиот филм на Кристофер Нолан, пишува „Вераети“. Сѐ уште не е познато кого ќе...

Нега и убавина

Што ќе се случи кога ќе престанете да се шминкате? Жените во потрага по совршен изглед својата единственост често ја прекриваат со дебел слој пудра....

Колку е стар сладоледот?

Дали сте знаеле... Знаете ли дека прашањето од каде потекнува сладоледот е една од гастрономските загатки што веројатно никогаш нема да го добијат својот вистински...

Културата е свест дека светот не почна од вчера

„Белградски контрапункт“ ги собра интелектуалците од светот Културата е свест дека светот не почна од вчера, ниту ќе трае само за време на нашето траење....

Методи за побрзо бојадисување на ѕидовите

Домување Иако бојадисувањето обично е неуредна и физички многу напорна работа, а може и да потрае ако вашите ѕидови не се рамни или површините се...

Панорама

Тирана - Аеродромот „Мајка Тереза“ во главниот град на Албанија вчера беше затворен поради голема штета на терминалите причинета од земјотресот. Властите апелираа до...

Џеф Безос го загуби статусот на втор најбогат човек...

Џеф Безос го загуби статусот на втор најбогат човек во светот и падна на третото место, додека индискиот бизнис-магнат Гаутам Адани забрзано се искачува...

Променливото време негативно влијае врз здравјето

Граѓаните да избегнуваат престој на отворено сонце, но и во климатизирани простории, со голема температурна разлика. Кога управуваат со возилата, возачите да бидат поконцентрирани...