Постојат низа причини за обновување на односите помеѓу Турција и Сирија

Релациите меѓу Ердоган и Асад во подем Поголем број светски медиуми објавија дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган решително изјавил дека „Турција ќе ги обнови...

Британија сака безбедносен пакт со ЕУ и водечка улога во НАТО

АМБИЦИОЗНИ МАНЕВРИ НА НОВАТА ЛАБУРИСТИЧКА ВЛАДА Апетитот за европска одбранбена соработка паралелна со НАТО порасна во Брисел и во Лондон, во поглед на новите безбедносни...

Орбан до Европскиот совет: Господа, овие се ставовите на Путин за...

„Протече“ писмо на унгарскиот премиер за детали од средбата со рускиот претседател и за неговите ставови и барања По посетата на унгарскиот премиер Виктор Орбан...

Мајсторот за креирање хаос со уште еден „мајсторски“ потег

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува победата на...

На повидок длабок раскол во разузнавачко-безбедносната заедница на НАТО-членките

Разузнавачко-безбедносниот систем на НАТО на тапет: САД би ги редуцирале разузнавачките информации што ги разменуваат со Европа Што доколку Доналд Трамп како можен иден претседател...

Еве ја Македонија

Во денешниов есеј ќе се обидам, воспоставувајќи историски аналогии, да понудам размисли за настаните што ја потресоа Република Македонија во изминатите неколку години   Од денешна...

Софија конечно дочека функционер што ќе го почитува меѓународното право?!

Бугарската анахрона и противправна позиција за македонскиот народ, историја и јазик тргна на буниште Почнуваат ли Бугарија и официјална Софија да уважуваат македонски народ во...

Како Европската ракетна програма претрпе тежок пораз од Илон Маск

ИНСАЈДЕРСКА ПРИКАЗНА Едно успешно пробно лансирање не значи дека борбите на Европа во вселенската трка се завршени. Најдобро сценарио за „Аријана 6“ е тоа што...

Властите на Пекинг планираат патишта за иднината

Општинските власти на Пекинг во понеделникот објавија нацрт-регулатива со која се бара јавно мислење за користење автономни возила или возила без возач за јавен...

„Гили“ произвела нова ЛФП-батерија што трае 50 години

Подготви: Христо Ивановски Кинеската компанија „Гили“ произведе нова батерија од типот ЛФП, која може да издржи милион километри и задржува повеќе од 90 отсто од...