„Националната револуција“ се штити и со нуклеарно оружје

Северна Кореја брзо ги проширува своите нуклеарни капацитети, а Ким Јонг-ун јасно стави до знаење дека неговата држава е подготвена активно и превентивно да...

Кинеско-ирански сојуз против САД?

Американски „Њујорк тајмс“ тврди дека Кина и Иран склучиле сојуз што ги поткопува напорите на администрацијата на Трамп да го принуди Техеран одново да...

Систем за финансиска помош за сиромашните студенти што дава резултати

Во изминатата деценија, повеќе од две илјади милијарди јуани беа обезбедени за студентите со финансиски тешкотии, пишува Луо Вангшу за „Чајна дејли“ Кинеската влада вложува...

Финска ќе биде единствен производител на ураниум во Унијата

Финска е на пат да стане единствен производител на ураниум во ЕУ откако Чешка и Романија ги запреа своите производствени капацитети Финската влада неодамна ѝ...

Кој ќе победи во 21 век?

Повеќе години Европејците беа заведени од мислењето дека мирот и просперитетот од периодот веднаш по Студената војна ќе можат сами да се одржуваат. Но...

Венецуела и Саудиска Арабија имаат најголеми нафтени резерви во светот

Неодамна, американскиот претседател Џо Бајден потпиша извршна наредба со која се забрани увоз на руски гас, нафта и јаглен, со што стана првата држава...

Воената опрема од американските бази завршува кај талибанците

Сегашната состојба во Авганистан враќа непријатни сеќавања кога САД се повлекуваа од Виетнам и зад себе оставија цело богатство од воена опрема. Таа вклучуваше...

Најстари устави во светот

Голем број западни експерти предупредуваат дека традиционалните демократии денес се соочуваат со сериозни уставни проблеми, бидејќи либералните демократии се мачат со разни нелиберални кризи....

Глобални линии

Саемот за автомобили во Вухан во 2023 година прикажува иновативни технологии за возила

Минатиот петок во Вухан, главниот град на провинцијата Хубеи, започна 23-от меѓународен саем за автомобили „Вухан 2023“, со повеќе од 1.000 автомобили изложени на...