Месечината – клуч за разбирање на еволуцијата

Наука Кинеските научници работат на проект што ќе им обезбеди клучни податоци за проучување на еволуцијата на Месечината. Хемијата на површината на Месечината е од...

Најголемиот кинески производител на е-автомобили доаѓа во Европа, ќе гради фабрика во Унгарија

„Една од најголемите инвестиции во историјата на Унгарија“ би требало за три години да стане првата кинеска фабрика во Европската Унија, која ќе произведува...

Пакистан на крстопат

За да може Пакистан да се спротивстави на безбедносните и економските предизвици, императив е да се ограничи војската во рамките на нејзината уставна улога,...

Кинеската Нова година – блескав празник, клучен дел од кинеската култура

Традиционалните кинески фестивали ја зајакнуваат врската меѓу кинескиот народ и ги зачувуваат културните корени Од сите кинески фестивали, Пролетниот фестивал е најважен, и културно и историски....

Земјоделците имаат право да протестираат

Многу политичари продолжуваат да ги поддржуваат најголемите агробизниси и да ја обликуваат кризата како „земјоделци наспроти природата“. Тоа е лажна дихотомија, која трагично ги...

Услови „како во затвор“ во центрите за имиграција во Велика Британија

Новиот извештај ги повика властите во Велика Британија да направат низа подобрувања во центрите за притвор на имигранти, вклучувајќи ги и условите за притвор...

Колапсот на Југославија имаше поголемо влијание врз Европа од падот на Берлинскиот ѕид

ИНТЕРВЈУ: ЈАН ОБЕРГ, ПОСРЕДНИК ВО ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ МИЛОШЕВИЌ И РУГОВА Имаше волја да се најде дипломатско решение, а потоа дојдоа Бил Клинтон и Медлин Олбрајт...

Револуција: Во Кина направена батерија што трае 50 години без полнење

Кинескиот стартап „Бетаволт“ разви батерија за која тврди дека 50 години нема потреба од полнење или одржување. Како што пренесуваат медиумите, пробивот во минијатуризацијата...

Кина лани инсталира повеќе соларни панели отколку што имаат САД во целата своја историја

Најсветол глобален пример за раст на зелената енергија Кина има инсталирано повеќе соларни панели во 2023 година од која било друга земја во светот заедно,...

Инвестиција од две милијарди евра во нашето соседство за ветерна централа

Уште еден колосален кинески проект во регионот на Балканот Министерството за рударство и енергетика на Србија потпиша меморандум за разбирање со кинеските компании „Шангај Фенглинг...