Возачот на автомобилот заспал и удрил во туристичкиот автобус на влезот во Грција, велат...

Објавени детали за тешката сообраќајка Тешката сообраќајна несреќа во Грција, во која загинаа три лица, се случила кога возачот на автомобил со грчки таблички заспал...

Поранешен лидер на „Гордите момчиња“ доби 22 години затворска казна за нападот на американскиот...

Поранешниот претседател на организацијата „Горди момчиња“, Енрике Тарио, беше осуден синоќа на 22 години затворска казна поради подготвка на заговор за бунт и ковање...

Додик најави отцепување на Република Српска доколку Шмит и даде имот на државата Босна...

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нагласи дека ентитетот што тој го предводи ќе се отцепи од Босна и Херцеговина (БиХ) доколку високиот меѓународен...

„Даниел“ втор ден во Грција: Еден изгубен живот, невреме, поплави…

Екстремните временски појави со обилен дожд, молњи и силен ветер што ги донесе невремето Даниел во Грција, продолжуваат и денеска во повеќе делови на...

Претставничкиот дом најави покренување истрага за импичмент на Бајден

Мнозинството членови на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес подготвени се да ја поддржат иницијативата за покренување истрага за процесот на импичмент на американскиот претседател...

Зеленски го смени министерот за одбрана, Западот укажува на можен потрес во одбранбениот естаблишмент

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека одлучил да го разреши министерот за одбрана Олексеј Резников и да побара од парламентот да го замени оваа...

И дадовме предлог на Русија за обнова на договорот за жито, ги земавме предвид...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во писмо до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров презентираше серија конкретни предлози за обнова на Црноморскиот...

Страотен пожар во висококатница во Јоханесбург одзема многу животи

Најмалку 52 лица загинаа денеска во пожар што избувна во висококатница во Јоханесбург, најголемиот град во Јужна Африка, соопштија локалните служби за вонредни состојби. Портпаролот...

Ќе ја преживее ли „Вагнер“ смртта на Пригожин?

Извор: Ал Џезира Балканс Кремљ се уште ја разгледува иднината на „Вагнер“, најголемата и најозлогласената приватна воена компанија во Русија. - Не можам да ви кажам...

Не се плашам да одам во затвор, имам повеќе поддржувачи од кога било, вели...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека не се плаши да заврши во затвор бидејќи, како што наведе, кривичната постапка против него е...