Г7: Русија мора да и плати на Украина отштета од речиси 500 милијарди долари

Земјите од Г7 бараат легални начини да ја принудат Русија да и надомести на Украина за воената штета од најмалку 486 милијарди долари, стои...

Зеленски не верува во искреноста на Путин за условите за прекин на огнот

Рускиот претседател Владимир Путин нагласи дека Украина мора да ги повлече своите трупи од сите нови региони на Русија за да започнат мировните преговори. Тој...

Русија ќе одговори на потенцијалните ограничувања на движењето на руските дипломати, порача Захарова

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Русија ќе одговори на потенцијалната забрана на руските дипломати да се движат слободно...

Стотици ракети истрелани од Либан откако Израел уби командант на Хезболах

Стотици ракети беа истрелани синоќа од либанска територија кон северен Израел, неколку часа откако во израелски воздушни напади беше убиен командант на либанското шиитско...

Нуклеарното прилагодување и поддршката за Украина главни теми на министерскиот состанок на НАТО

Претстојниот самит на НАТО и поддршката за Украина во фокусот Подготовките за Самитот на НАТО во Вашингтон со кој ќе се одбележи 75-годишнината од основањето...

Хамас и палестинскиот исламски џихад го доставија до посредниците одговорот на предлогот за прекин...

Хамас и палестинскиот исламски џихад во заедничката изјава соопштија дека до посредниците доставиле одговор на предлогот за прекин на огнот. Катарските и египетските посредници вчера...

Бајден ја укина забраната за употреба на американско оружје од украинскиот полк Азов

Администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе ја укине забраната на контроверзна украинска воена единица да користи американско оружје, објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на...

СБ на ОН ја усвои американската резолуција за примирје и ослободување на заложниците во...

Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и...

Нова демократија не ја постигна целта и покрај победата во Грција, ГЕРБ на Борисов...

Со 28,3 отсто од гласовите и седум места во Европскиот Парламент, владејачката Нова демократија победи на вчерашните евроизбори во Грција, меѓутоа актуелниот грчки премиер...

Избори за ЕП: Подем на екстремната десница, политички „земјотрес“ во Франција и можен нов...

Подем на крајната десница, политички земјотрес во Франција, можен нов мандат на Урсула фон дер Лајен за претседателка на Европската комисија, отстапување на Зелените...