Поплави и одрони однесоа животи на Филипините

Најмалку 26 луѓе загинаа во поплави и лизгање на земјиште на Филипините. Повеќето жртви се во провинцијата Албај. Спасувачките тимови се во потрага по уште...

Вучиќ: Србија одбила да го признае Косово за Србите да можат да гласаат на...

По целодневните состаноци на Советот за национална безбедност, со преставниците на косовските Срби и амбасадорите на Квинта, Русија и Кина, поради одбивањето на Приштина...

Иранската револуционерна гарда вети одмазда за нападот на парадата

Иранската револуционерна гарда денеска вети одмазда на „смртоносен и незаборавен“ начин за нападот врз воената парада во кој загинаа 25 луѓе, меѓу кои и...

Панорама / Антикорона-сојуз од Вашингтон до Москва

Љубљана - Словенечката влада донесе одлука да ја укине обврската со која граѓаните мораа задолжително да носат заштитни ракавици кога влегуваа во продавниците и...

Украдени податоци на околу 400.000 клиенти на „Бритиш ервејс“

Хакери украле лични и финансиски податоци на 380 илјади клиенти на „Бритиш ервејс“, јавија британските медиуми. Цел на хакерскиот напад бил сајтот на „Бритиш ервејс“...

Новиот шпански премиер Педро Санчез положи заклетва

Лидерот на шпанските социјалисти Педро Санчез, во присуство на кралот Филипе Шести, денеска положи заклетва како иден премиер на земјата. Свечената заклетва се одржа...
Iisrael-hospital

Предвремено родените бебиња во болницата Ал-Шифа ги обвиткуваат во фолија за да ги одржат...

Предвремено родените бебиња во болницата Ал-Шифа најголемата во градот Газа ги завиткуваме во пластична фолија и ги ставаме до топла вода во очајнички обид...

Лоша e безбедносна ситуација во Турција, вели шефот на хрватскиот спасувачки тим

Спасувачките тимови во Турција сè повеќе се соочуваат со влошена безбедносна ситуација, поради што австрискиот, германскиот и израелскиот тим ја суспендураа својата работа. Шефот...

Дел од проектил паднал во дворот на Зеленски

Дел од проектил паднал во дворот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави Сергиј Никифоров, портпарол на шефот на државата, пренесува МИА. Тој објави две слики...

Нетанјаху победи на изборите во Израел, но нема мнозинство

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, води на парламентарните избори, но тој сè уште го нема потребното мнозинство за формирање на владата, на третите избори во...