Маж со нож избодел шест деца во парк во Франција, три се во критична...

Неколку деца се избодени со нож во напад во парк во близина на езерото Анеси, во југоисточна Франција, јавија локалните медиуми. Нападот се случил утрово...

Се зголемува бројот на Албанци што стануваат Италијанци!?

АЛБАНИЈА Подготвил: Mарјан Велевски Албанската телевизија Ора њуз, повикувајќи се на официјалните податоци објавени од фондацијата ИСМУ ЕТС обработени врз основа на најновите статистики на...

Дали почна почетокот на крајот на една од најдолгите политички кризи кај источниот сосед?

ПО ПЕТ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЗА ДВЕ ГОДИНИ, БУГАРИЈА КОНЕЧНО ДОБИ ВЛАДА Подготвил: Mарјан Велевски На вонредна седница на Националното собрание на Бугарија беше избрана влада...

Земјите на НАТО би можеле да испратат војници во Украина, смета Расмусен

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Расмусен, тврди дека некои земји-членки на Алијансата би можеле доброволно да испратат војници во Украина ако на претстојниот...

Бугарија побарала грчки авиони да го штитат нејзиното небо

Бугарија побарала грчки воени авиони да го чуваат нејзиниот воздушен простор, пишува грчки „Катимерини“. Весникот забележува дека Бугарија е четвртата балканска земја која сака грчката...

Кулеба ги отфрли повиците за замрзнување на конфликтот со Русија

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, изјави дека разговорите за решавање на конфликтот со Русија не можат едноставно да почнат само со прекин на...

Нагазните мини носат висок ризик во поплавените места, Зеленски шокиран од одговорот на меѓународните...

Пробивањето на голема брана во јужна Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето на нагазни мини, предупреди Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК). Како што...

Вучиќ: Јасно е дека ќе имаме предвремени парламентарни избори

Српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ во вечерашното обраќање до јавноста најавија како една од можностите за излез од кризата во која...

Операцијата на папата заврши без компликации

Операцијата на папата Франциск, извршена под општа анестезија, заврши без компликации, соопшти денеска Ватикан. - Интервенцијата е завршена, се одвиваше без компликации и траеше три...

Киев: 29 градови и села поплавени по нападот на браната Каховка

Украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко денеска соопшти дека нападот на браната Каховка довел до поплавување на 29 градови и села долж реката...