НАТО ги повика своите членки да изградат „воен шенген“

Предупредувајќи ги своите членки дека премногу бирократија го попречува движењето на војниците на Алијансата низ Европа и додавајќи дека во иднина тоа би можело...

Каналот Бен Гурион: Потенцијална револуционерна алтернатива на Суецкиот Канал

Со започнувањето на војната меѓу Израел и Хамас оживеа стара грандиозна инфраструктурна идеја Со започнувањето на војната меѓу Израел и Хамас, во медиумите се оживеа...

Северна Кореја тврди дека нејзиниот шпионски сателит снимил детални снимки од Белата куќа и...

Северна Кореја тврди дека нејзиниот неодамна лансиран сателит испратил детални снимки од Белата куќа, Пентагон и американските нуклеарни носачи на авиони што ги видел...

Кадиров: Уште 3.000 борци од Чеченија подготвени да заминат во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да заминат да се борат во Украина како дел од единиците на...

Што значи дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас?

Израел и Хамас до сега ги исполнија своите обврски за размена на заробеници според првите четири дена од договорот за прекин на огнот. Палестинците во...

Велика Британија го потврди првиот случај на новиот облик на вирусот Х1Н2

Здравствените власти објавија дека во Велика Британија е откриен првиот случај на вирусот Х1Н2 кај човек и тоа во нова форма. Агенцијата за здравствена безбедност...

Хагари: Почна четвртото ослободување на заложниците, продолжувањето на примирјето се уште не е конечно

Портпаролот на израелските одбранбени сили-ИДФ, контраадмирал Даниел Хагари, доцна вечерва изјави дека почна четвртото ослободување на заложниците од Појасот Газа. Тој рече и дека продолжувањето...

Примирјето во Газа е продолжено за два дена, објавија Катар и Хамас

Израел и Хамас се договорија да го продолжат четиридневното примирје во Газа за уште два дена, соопшти посредникот Катар, јавува „Би-би-си“. Првичната четиридневна пауза во...
Кonvoj Gaza

Леви: Му понудивме на Хамас продолжување на примирјето, потоа напаѓаме со полна сила

Портпаролот на израелската Влада, Ејлон Леви, денеска изјави дека му понудиле на Хамас можност за продолжување на примирјето. -Го известивме Хамас, му дадовме опција за...

Исток Надземна и подземна војна

Во воената терминологија постои терминот „тунелска војна“ и тој е дел од воената историја: од римската опсада на античкиот грчки град Амбразија, па сѐ...