Помалку трансфери, повеќе размени, отворени договори…?

Ако минатото лето меѓу големите лиги проциркулираа 3,5 милијарди евра, мислам дека годинава таа бројка ќе се движи до 800 милиони евра, вели претседателот...

Премиер-лига – нова сезона, исти фаворити за титулата

Бранителот на титулата, Манчестер сити, се смета за прв фаворит за нова, трета титула во низа, а вицепрвакот и европски шампион, Ливерпул, ќе се...

Кој си игра со македонскиот спорт?

Спонзорствата се еден посебен однос, постапка на човекољубив однос кон другите, љубов и пожртвуваност, ставање на туѓиот интерес пред другиот. Тие треба да придонесат...

Џуд Белингам – најголемиот „талент во својата генерација“

ФУДБАЛ Белингам (19), кој веќе одигра 18 меча за Англија, е тинејџерот што одиграл најмногу мечеви во првите пет европски лиги. „Тренерите ме фрлија во...

ИКАС 2020, наместо во април, ќе одржи во септември?

Европската златна лига во одбојка, пак, во која требаше да дебитира Македонија, како и другите натпреварувања, е одложена на неопределено време НОВИ ОДЛОЖУВАЊА ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ Нема...

По 22 години е можно тинејџерка да победи на Ролан Гарос

Вондрушова (19), која ќе игра со Барти, е првата финалистка-тинејџерка на Ролан Гарос, по Србинката Ивановиќ во 2007 година, а може да стане и...

„Франс фудбал“: Извини, Андрес!

Главниот и одговорен уредник на списанието „Франс фудбал“, Паскал Фере, објави текст под наслов „Извини, Андрес!“. Легендарниот фудбалер на Барселона и на шпанската репрезентација, Андрес...

Ферстапен победи, Леклер поведе во вкупниот пласман

ФОРМУЛА 1 Актуелниот првак во Формула 1, Макс Ферстапен, го забележа својот 21. триумф во кариерата, на трката на улиците на Џеда (Саудиска Арабија), по...

Фјури го нокаутира Вајлдер и го задржа сонот за обединување на...

Британскиот боксер Тајсон Фјури (31-0-1) покажа дека веројатно е најдобриот „тешкаш“ моментно, откако го нокаутираше предизвикувачот Дионтеј Вајлдер (42-2-1) во 11-та рунда, во спектакуларен...

Осумте најдобри тргнуваат по медалите

РАКОМЕТ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ЕГИПЕТ Данска - Египет, Шведска - Катар, Шпанија - Норвешка и Франција - Унгарија се двојките во четврт-финалето на 27-то...