Нема да биде исто без Лазаров и Миркуловски на теренот, но...

Македонскиот ракомет и репрезентацијата повеќе нема да бидат исти, како ниту ракометната Лига на шампионите, ниту европските и светските првенства, без Кире и Жути...

Никола Митревски номиниран за најдобар голман во ракометната Лига на шампионите

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски е меѓу шесте номинирани за најдобар голман во ракометната Лига на шампиони. Европската ракометна федерација (ЕХФ), која традиционално го...

Блажевска: Со години се развива тимот на ЖРК Металург со победнички...

Заслугата за освоениот Куп е на храбрите девојки со силен карактер, желба и победнички дух, кои успеаја да се издигнат над секојдневните проблеми и...

Ива Младеновска – бисерот изнедрен од ЖРК Металург го покажа раскошниот...

ЖРК Металург изнедри уште еден голем ракометен бисер во талентираната Ива Младеновска, која со само 15 години беше клучна ракометарка во освојувањето на трофејот...

Младите сили на ЖРК Металург супериорно го вратија трофејот од Купот...

Ракометарките на ЖРК Металург го освоија Купот на Македонија со победа над ЖРК Ѓорче Петров од 30-27 во возбудливото финале што се одигра попладнево...

Како без Миркуловски и Стоилов: Склопуваме добар тим, најавува Темелковски

Сите знаеме дека играњето за репрезентацијата е посебна чест и задоволство за секој спортист и дека кажувањето „збогум“ на националниот тим е една од...

Ракометните херои го слават пласманот на Светското првенство

Најдобрите македонски ракометари го прославија осмото учество во низа на мундијалите, што го обезбедија со победата над Чешка од 27-25 во вечерашниот бараж-реванш одигран...

Македонија се пласира на Мундијалот откако го скрши отпорот на Чесите...

Македонската ракометна репрезентација се пласира на Светското првенство во Полска и во Шведска в година, откако ја совлада Чешка со 27-25 (вкупен резултат 51-49)...

Магдинчев: Радува борбената и квалитетна игра на Македонија, верувам во пласман...

Штета што не успеавме да забележиме победа по вчерашната одлична игра. Бевме одлични до 45-та минута, но серијата избрзани шутеви и технички грешки им...

Блажевска: Металург нема да згасне!

По одлуката за суспензија на РК Металург и од домашното првенство Откако ја доби суспензијата за настап во европските натпревари, македонскиот ракометен клуб Металург, расадникот...