Блажевска: Металург нема да згасне!

По одлуката за суспензија на РК Металург и од домашното првенство Откако ја доби суспензијата за настап во европските натпревари, македонскиот ракометен клуб Металург, расадникот...

Позитивен тест не значи и инфекција со ковид-19, а враќањето на...

Д-р Ханџиски за протоколите на Европското првенство во ракомет по повод случајот на Никола Карабатиќ Случајот на еден од најдобрите ракометари на денешницата, Никола Карабатиќ,...

Почетниот блесок не беше доволен против светскиот првак

Одличниот почеток на македонските ракометари кои го отворија дуелот против актуелниот светски првак Данска со водство од 4-0, сепак не беше доволен за изненадување...

Грешките и промашувањата скапо ја чинеа Македонија

Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Црна Гора со 24-28 во мечот од второто коло на Европското првенство одигран вечерва во унгарски Дебрецин, со...

Словенија подобро се снајде од Македонија во неизвесната завршница

Ракометната репрезентација на Македонија беше поразена од Словенија со 25-27 во неизвесниот меч од првото коло на Европското првенство (ЕП), одигран вечерва во унгарски...

Домаќинот и Франција во потера по Скандинавците, а Македонија по највисок...

Што можеме да очекуваме од самиот шампионат, кој во ваква ковид-ситуација може да се постави во улога на фаворит, а кој на аутсајдер, кој...

Талески: Не знам што се случува во Сегед, но во нашиот...

Македонската репрезентација нема проблеми со сместувањето, додека Франција и Хрватска се жалат на условите во Унгарија Не знам што се случува во Сегед, но во...

Ѓоргоноски: Епилогот од ЕП ќе биде нереален, еден позитивен ракометар може...

На два дена до почетокот на Европското првентсво во Унгарија и Словачка, 24-те ракометни селекции од час во час ги согледуваат штетите што им...

Пет случаи на ковид-19 во репрезентацијата пред заминувањето на ЕП

Петмина членови на македонската репрезентација биле позитивни на ковид-19 на последното задолжително тестирање во пресрет на заминувањето на Европското првенство, соопшти Ракометната федерација на...

Ракометот е спорт број еден во Македонија и така треба да...

Ракометот е спорт број еден во Македонија и така треба да се третира за да продолжи да се издигнува и на клупско и на...