Македонија го победи Израел во Скопје

Ракометната репрезентација на Македонија славеше со 31-28 на пријателскиот натпревар против Израел, претпоследен што нашите ракометари ќе го играат пред почетокот на ЕП 2022. Селекторот...

Металург почна со подготовките за новата сезона

Ракометарите на Металург попладнево во салата „Автокоманда“ во Скопје ги почнаа подготовките за новата натпреварувачка сезона. Подготовките ќе бидат поделени во три фази според планот...

Алкалоид нов клуб на македонската ракометна сцена

Алкалоид е најновиот ракометен клуб кој се појавува на ракометната сцена на Македонија, откако денеска и официјално беше формиран во најтесна соработка на оваа...

Македонија го совлада светскиот првак во селекторското деби на Лазаров

Ракометната репрезентација на Македонија го совлада актуелниот светски и олимписки првак Данска со 33-29 во сензационалното селекторско деби на Кирил Лазаров, во мечот од...

Време е за промени

Светското првенство во ракомет е зад нас, македонската репрезентација постигна резултат што е далеку под она што го очекуваше пошироката јавност. Но за да...

Данска супериорно ја одбрани светската титула

Ракометарите на Данска славеа против Шведска со 26-24 (13-13) во финалето на Светското првенство во Египет, со што го одбранија трофејот освоен пред две...

Македонија со пораз се прости од Мундијалот

Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Белорусија со 26-30 (14-14) во нејзиниот последен меч на Светското првенство во Египет, одигран во рамките на групата...

Русија ги казни грешките на Македонија

Руските ракометари ги искористија грешките на Македонија за да слават убедлива победа со 32-20 во второто коло од главната фаза на Светското првенство во...

Македонија немаше сили за изненадување против Словенија

Ракометната репрезентација на Македонија одлично го отвори мечот и пружи отпор во првите 22 минути, но сепак, немаше сили за изненадување против фаворизираната Словенија...

Македонија го скрши отпорот на Чиле за да се пласира во...

Македонската ракометна репрезентација се пласира во втората фаза од Мундијалот, откако го совлада Чиле со 32-29, по голема борба во денешниот меч од третото...