Македонија тргнува кон 17-от настап на големите натпреварувања

Македонија, која утре и в недела се среќава со Фарските Острови за пласман на СП 2025, игра за деветти пласман на светските првенства (има...

Лазаров ги соопшти ракометарите за пласман на деветтото СП

Првобитниот список со 36 играчи сега има 20, за баражот за настап на Мундијалот в година, со селекцијата на Фарските Острови, на 8 мај...

Монпелје и Барселона имаат голема предност на патот кон Келн

РАКОМЕТ - ЛШ, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, ПРВИ МЕЧЕВИ Ракометарите на француски Монпелје и на шпанска Барселона убедливо победија во првите четвртфинални дуели во Лигата на шампионите (ЛШ)...

Селекторот Лазаров го одреди поширокиот состав за мечевите за пласман на...

Репрезентацијата на Македонија, која ќе се сретне на 8 и на 12 мај со Фарските Острови, игра за учество на 17-то големо натпреварување (ЕП...

Македонија ќе игра со Шведска на првиот ден на ЕП

РАКОМЕТ - ЕХФ ГО ОБЈАВИ РАСПОРЕДОТ НА МЕЧЕВИТЕ Македонската репрезентација ќе игра на првиот ден на Европското првенство (ЕП) за ракометарки, на 28 ноември годинава,...

Македонија во група со Шведска, Унгарија и со Турција

Македонија, која годинава по седми пат ќе учествува на ЕП, со сегашните ривали во групата, било тоа да се квалификации или настапи на ЕП...

На ЕП македонските ракометарки ќе играат против Шведска, Унгарија и Турција

Македонската женска ракометна репрезентација ги дозна противниците за Европското првенство кое пред крајот на годината се игра во Австрија, Унгарија и Швајцарија. Македонија ќе биде...

Пуштени се во продажба влезниците за мечот со Фарските Острови

РАКОМЕТ - БАРАЖ ЗА СП 2025 Ракометната федерација на Македонија (РФМ) извести дека влезниците за бараж-мечот за пласман на Светското првенство (СП) в година, со...

Ангола, Исланд и САД ривали на Македонија

Двете најдобри репрезентации од секоја од осумте групи ќе продолжат во следната фаза РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА СП 2024 ЗА МЛАДИНКИ ВО СКОПЈЕ Женските репрезентации на...

Македонија идната недела ќе ги дознае ривалите на своето седмо ЕП

Ждрепката за составот на групите е закажана за 18 април во Виена КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 ЗА РАКОМЕТАРКИ Женската ракометна репрезентација на Македонија со победа го...