Македонија на ЕП – седум настапи, 37 меча, 19 ривали…

Македонската репрезентација досега на европските првенства оствари осум победи, шест ремија и 23 порази, најмногу победи впиша во 2012 година, порази во 1998-та и...

Македонските ракометари поразени од Франција на отворањето на Европското првенство

Македонската машка ракометна репрезентација загуби вечерва во Дизелдорф од Франција со 39:29 на отворањето на 16. Европско првенство чиј домаќин до 28 јануари ќе...

Лазаров: Веруваме во добра игра

Македонија и Франција од 18 часот ќе го отворат ЕП 2024, по што ќе следува и дуелот Германија - Швајцарија (20.45 ч.), а двете...

Македонските ракометари почнаа со тренинзи во Германија

Машката ракометна сениорска репрезентација на Македонија вчера пристигна во Германија, каде што утре (18 часот) ќе го започне своето осмо учество на европските првенства...

Швајцаријa, репрезентација со играчи од домашната и од Бундес-лигата

Предводена од селекторот Михаел Сутер, Швајцарија имаше одличен подготвителен период, победувајќи ги Романија (37-31), БиХ (39-21) и Аргентина (35-27) РАКОМЕТ – ВИ ГИ ПРЕТСТАВУВАМЕ ПРОТИВНИЦИТЕ...

Кадетите се пласираа на ЕП во Црна Гора

Македонија ја победи Словачка (27-26), загуби од Швајцарија (26-27), и славеше над Косово (33-24), доволно за втората позиција РАКОМЕТ – КВАЛИФИКАЦИСКИ ТУРНИР ВО СКОПЈЕ Машката ракометна...

Македонската репрезентација пристигна во Германија

Избраниците на македонскиот селектор Кирил Лазаров вчера требаше да го одржат и првиот тренинг во Диселдорф РАКОМЕТ - ЕП 2024 Машката ракометна сениорска репрезентација на Македонија...

Македонските ракометари пристигнаа во Германија

Македонската ракометна репрезентација денес пристигнаа во Германија каде ќе го има своето осмо учество на Европско првенство. Селекторот Кирил Лазаров претстојниот шампионат го гледа како...

Македонските кадети се пласираа на ЕП во ракомет

Македонската ракометна репрезентација до 18 години избори пласман на Европското првенство, откако попладнево во „Автокоманда“ го победи националниот тим на Косово со 33-24 (полувреме...

Германија пред своите навивачи по нов медал

Борбеноста, брзите контри и полуконтри, бескомпромисната одбрана и познатиот германски менталитет да се игра на победа до последната секунда, предводени од искусните Гретцки и...