Спортски вести

КОШАРКА Кари влезе во историјата на НБА Стивен Кари од Голден стејт влезе во историјата на кошаркарската НБА-лига на дуелот со Лос Анџелес клиперс за погодени...

Запален е шаховскиот факел по повод 100 години постоење на ФИДЕ

И ШФМ има во план да направи една голема симултанка на отворено, на 100 табли, и со тоа достоинствено да го одбележиме овој голем...

Македонски планинари се искачија на Аконкагва, највисокиот врв во Јужна Америка

Четиричлена македонска група планинари успешно ја завршија експедицијата во Јужна Америка и се искачија на највисокиот планински врв Аконкагва на 6.962 метри. Планинарот Зоран Николов,...

Спортски вести

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2025 Јончевски го скрати списокот, Хап на местото на Шортс Селекторот на машката репрезентација на Македонија, Александар Јончевски, го објави скратениот...

Рељиќ повторно брилира, освои сребрен медал

Ова е одлична најава дека очекуваме успех во квалификациите за пласман на Летните олимписките игри во Париз, кои ќе се одржат во Софија на...

Во девет екипни спорта барем 15 селекции ќе ги бранат титулите

НА ЛОИ 2024 Во девет од екипните спортови на Летните олимписки игри (ЛОИ) годинава во Париз (Франција), 15 актуелни шампиони ќе ги бранат златните медали...

Спортски вести

АТЛЕТИКА Загина светскиот рекордер во маратон Келвин Киптум Кенискиот атлетичар Келвин Киптум (24), актуелен светски рекордер во маратон, загина во сообраќајна несреќа, јавија светските медиуми, а...

Трајковски: Моја цел е секогаш да го дадам максимумот и да освојам медал за...

Во финалето резултатот со Ерменецот Нерсисјан беше нерешен, 3-3, но противникот го освои златото, поради правилото „прв до освоен поен“, а Трајковски освои сребро КАРАТЕ...

Д-р Никола Христов – втемелувач на спортската медицина во Македонија

Прв спортски лекар кај нас беше д-р Пеце Митревски, кој се школуваше во Загреб и успешно ја заврши специјализацијата по спортска медицина. Д-р Никола...

Одлични партии, богато шаховско наследство…

Вториот турнир, во 1953 година, се издвојува како еден од најпознатите досега, благодарение на безвременската популарност на одличните турнирски книги. Следуваа нови возбудувања и...