Спортски вести

ФУДБАЛ - ЕВРОПСКИ КУПОВИ Во осминафиналињата се клубови од 19 земји, најмногу од Италија Меѓу 48-те клуба што играат во осминафиналето на трите европски фудбалски купа...

Кога младите ќе почнат да ме победуваат, тогаш можеби ќе размислам за пензија, рече...

Американскиот магазин „Спортс Илустрејтед“ направи сторија за српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ и на насловната страница напиша дека дебатата за „најдобриот на сите времиња“ е...

Ашват Каушик стана најмлад шахист што победил велемајстор

Тој го стори тоа на осум години, шест месеци и 11 дена, играјќи на турнир во класичен шах Ашват Каушик од Сингапур (1.892 рејтинг-поени, рангиран...

Се најавува најголема промена на скокањето во далечина во претходните 128 години

Во обид да го направи спортот попривлечен, Светската атлетика ќе испроба „зона за отскок“ од која натпреварувачите ќе можат да скокаат во јамата со...

Спортски вести

Продолжува шаховската обука во училиштата Во организација на шаховскиот клуб Прилапон и Леонид Грашкоски, неодамна се одржа обука за наставниците од основните училишта од Прилеп,...

Одржан првиот заеднички тренинг по старосни категории

Целта беше првично скенирање на формата, нивото на подготвеност и детектирање на кандидатите за репрезентативци во пресрет на државните првенства и повисокиот ранг на...

Ивановски постави нов македонски рекорд и се доближи до настап на ЛОИ

Ова претставува многу силен резултат во дадениов момент, што, секако, го вбројува како претендент за учество на ЛОИ годинава. А за учесник на ЛОИ...

Спортски вести

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Победи на Басино и на Вениер во брзинските трки во Кран Монтана Марта Басино (Италија) ја забележа својата прва победа во...

Три бронзи за Сеишин на турнир во Србија

На првиот меѓународен настап на членовите на Сеишин за годинава со бронзени медали се закитија Марио Конески, Тамара Илиоска и Теодора Илиоска ЏУДО - НА...

По предизвикот на Карибите, следува доминација на Фишер

Во пресрет на годинашниот Турнир на кандидатите (од 3 до 22 април) ви ги претставуваме досегашните циклуси (во претходните продолженија ги претставивме турнирите во...