Големо невреме однесе животи на Халкидики

Најмалку шест луѓе ги загубија животите во големото невреме проследено со дожд, град и со силен ветер, што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики,...

Хрватска и Србија се соочуваат со здравствени проблеми кај најмладите жители

Бројот на заболени од голема кашлица во Хрватска се зголемува, особено кај децата, а низ цела земја се организирани пунктови за тестирање на инфекција. Досега...

Како Горанците од Албанија станаа Бугари

Министерството за надворешни работи на Бугарија информираше дека Момчил Рајчевски, бугарскиот амбасадор во Албанија, симболично подарил клучевите од минибус кои бил финансиран од Бугарија....

Уапсен е полицаец осомничен дека открил детали од истрагата за малата Данка, таткото го...

Во Бор денеска е уапсен полицаец поради сомневање дека открил детали од истрагата за исчезнатото девојче Данка Илиќ од околината на градот Бор во...

Европа го блокира големиот проект на Орбан и Вучиќ

Европа го блокира големиот проект на српскиот претседател Александар Вучиќ и унгарскиот премиоер Виктор Орбан, брзата пруга помеѓу Белград и Будимпешта, објави денеска српскиот...
Helikopter

Несреќа на воена вежба – еден подофицер тешко повреден, додека друг се бара по...

Подофицер на вооружените сили на Србија е тешко повреден при вежба на каналот Дунав-Тиса-Дунав, додека по падот во водата се уште се трага по...

Што ќе се случи ако дојде до војна помеѓу Србија и Косово?

Американската агенција „Асошијтед прес“(АП) објави поширок текст за планот на Косово да формира војска и во кој детално ја анализира можната реакција на Србија,...

Убиен сопственик на дискотека

Сопственикот на позната дискотека во Подгорица, Миодраг Крушчиќ, завчера попладне бил застрелан со повеќе истрели од непознато лице. Крушчиќ бил примен со повеќе прострелни...

ЦИА: Бугарија го забранува искажувањето на македонската национална свест

Во 2009 година беше објавен еден декласифицираниот извештај на ЦИА од мај 1972 год. Станува збор за опширен извештајот на 195 страни во кои...

Кои се резултатите од петгодишната анализа на ДНК на 140 скелети од 30 различни...

Различните јазици, религии и култури на балканските народи укажуваат на различни историски и културни процеси низ милениумите од нивната историја, но од друга страна,...