Што се случува во Грција откако и беше прекинат меѓународниот финансиски надзор?

Помина нешто повеќе од една година откако Грција (на 20 август 2022 година) ја напушти европската програма за економско-финансиски надзор. Програмата за контрола и...

Тоа е измама, можете да видите снег, вели Дачиќ за снимка од инцидентот на...

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер Ивица Дачиќ за време на гостувањето на РТС изјави дека Албин Курти е единствениот виновен за она...

Одлуката за снабдување на Украина со ракети С-300 го соочи бугарскиот министер за одбрана...

Бугарските социјалисти побараа оставка од министерот за одбрана Тодор Тагарев поради одлуката за снабдување на Украина со ракети за системот С-300. Откако на вчерашната парламентарна...

Минофрлач, митралези и автоматски пушки запленети по нападот во Бањска, соопшти косовската полиција

Косовската полиција денеска потврди дека запленила уште едно оклопно возило, два автомобили и багер во атарот на селото Бањска, во кои пронашла „големо количество“...

Вархеи најави нов план на ЕУ за економски раст на Западен Балкан, одобрени грантови...

Комесарот за соседство и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеи денеска изјави дека се подготвува нов план за забрзување на економскиот раст на Западен...

Американски амбасадори предупредуваат за опасната ситуација и можни слични инциденти по нападот во Бањска

Aмериканскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховениер, денеска по средбата со претседателката на Косово Вјоса Османи, изјави дека се уште има непознати детали за инцидентот...

Вучиќ: Побарав КФОР да се грижи за безбедноста на северно Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска имаше состанок со амбасадорите во Белград на земјите од Квинта - САД, Велика Британија, Франција, Италија и Германија,...

Српската влада го прогласи утрешниот ден за Ден на жалост поради настаните во Косово

Владата на Србија на денешната вонредна седница го прогласи утрешниот ден, 27 септември, за Ден на жалост во врска со трагичните настани на Косово,...

Брнабиќ вели дека е лага оти Вучиќ ја префрлил вината на Србите на Косово

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека е лага оти претседателот на Србија, Александар Вучиќ, целата вина за крвопролевањето во Бањска ја префрлил на...

Бурето барут во Косово има фитил за потпалување во секоја од земјите на ЈИЕ

Во нашето северно соседство продолжува тензичната атмосфера Безбедносната состојба на северот од Косово и во текот на вчерашниот ден беше тензична по инцидентот во Бањска,...