Свечља со информација дека шестмина напаѓачи врз косовската полиција се лекуваат во Нови Пазар:...

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља изјави дека има информации оти шестмина ранети членови на групата која вчера изврши напад врз косовската...

Пронајдено телото на уште еден припадник на групата што изврши напад во северно Косово

Обвинителството на Косово потврди денеска дека го пронашло мртвото тело на уште еден од осомничение напаѓачи на северот на земјата, со што бројот на...

Кремљ внимателно ја следи тензичната ситуација на Косово, САД остро ги осудија нападите

Кремљ објави дека внимателно ја следи тензичната и политички опасна ситуација во Косово, каде што етничките Срби поставија барикади на патиштата, што предизвика оружен...

Неопходно е да се најде решение за имплементација на Охридскиот договор, истакна Зарацин

Специјалниот пратеник на германската влада за Западен Балкан, Мануел Зарацин, денеска изјави дека е неопходно да се постигне напредок во изнаоѓање решение за имплементација...

Убиени тројца полициски напаѓачи, петмина уапсени, сè уште има спорадично пукање кај селото Бањска

Тројца напаѓачи се убиени, а петмина се уапсени по ноќното пукање на влезот во селото Бањска на северот на Косово, кога, според полициската управа...

Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

Одредени косовски медиуми напаѓачите кои синоќа пукаа во косовската полиција ги поврзаа со манастирот Бањска, каде во моментов се блокирани 50 верници од Нови...

Лајчак и Барбано пристигнаа во Косово, состанок одржа Советот за безбедност во Приштина

Советот за безбедност на Косово одржа состанок по нападот што се случи рано изутрината на северот на Косово во кој еден полицаец беше убиен,...
KFOR Kosovo

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на припадник на косовската...

Припадници на американскиот КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен откако рано изутрината еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е...

Еден полицаец е убиен на северот на Косово

Еден полицаец е убиен, а друг ранет во раните утрински часови кога биле нападнати во селото Бањска кај Лепосавиќ, потврди косовскиот премиер Албин Курти....

Курти го обвини Лајчак дека работи за Србија

Острата критика на косовскиот премиер Албин Курти кон европскиот посредник во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак е во центарот на вниманието на...