Поранешен црногорски специјален обвинител осомничен за воени злосторства

Поранешниот главен специјален обвинител на Црна Гора, Миливоје Катниќ, беше сослушан во Специјалното државно обвинителство поради сомнение дека сторил кривично дело „воено злосторство врз...

ЕК: Бугарија сѐ уште не ги исполнува условите за влез во еврозоната

Бугарија не ги исполнува целите за ценовната стабилност туку само три од критериумите од Мастрихт за влез во еврозоната, се наведува во извештајот на...

Хрватска подготвена за враќање на задолжителниот воен рок

Шеснаесет години по укинувањето, Хрватска го враќа задолжителниот воен рок. Воениот воен рок за сите млади мажи над 18 години треба да стапи на...

Вучевиќ: Србија нема да дозволи потенцијален рудник за литиум да ја „уништи“ животната средина

Српската влада нема да дозволи потенцијалниот рудник за литиум да ги уништи неговите „реки“ и „планини“, изјави премиерот на Србија, Милош Вучевиќ, но нагласи...

Усогласувањето со надворешната политика на ЕУ го сметаме за посветеност на членството, порача Борел

Европската Унија (ЕУ) е подготвена за посилна интеграција и засилена поддршка на партнерите од Западниот Балкан, но очекува од нив да застанат зад Унијата...

Казнет со 15 месеци затвор и 12 илјади евра обвинетиот за напад врз припадници...

Основниот суд во Приштина го осуди на 15 месеци затвор и парична казна од 12.000 евра лицето Ненад Орловиќ, обвинет за напад врз припадниците...

Европа и светот ги чека тежок период, полицијата мора да ја обезбеди секоја педа...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Европа и светот се пред тежок период и дека е важно припадниците на полицијата да ја...

Од огномет и пиротехнички средства од јахта, предизвикан пожар на грчкиот остров Идра

Голем пожар во борова шума беше предизвикан доцна синоќа на грчкиот остров Идра од огномет и пиротехнички средства испукани од приватна јахта, пожар што...

Брнабиќ: Ненормално би било Србија да се откаже од ископувањето литиум

Претседателката на српскиот Парламент, Ана Брнабиќ, денеска во Белград изјави дека би било „ненормално“ доколку Србија се откаже од ископувањето на литиум и дека...

Борел: Клучно е спроведувањето на обврските од дијалогот меѓу Белград и Приштина и усогласување...

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност, Жозеп Борел вчера по разговорите со шефот на српската дипломатија Марко Ѓуриќ во Австрија,...