„Европрајд“ маршира во Белград и покрај протестите и инцидентите

Неколку илјади членови и симпатизери на ЛГБТ плус популацијата околу 17 часот и 30 минути почна маршот на „Европрајд 2022“, што е предвидено да...

Курти не ја исклучува можноста од нова војна во Косово

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека постои можност од избувнување нова војна во Косово, имајќи предвид дека Србија продолжува да ја снабдува својата војска...

Во Белград судири помеѓу противниците на „Европрајд“ и полицијата

Противниците на одржување „Европорајд 2022“ во Белград денеска се судрија со српската полиција во близина на Собранието. Инцидентот почнал кога противниците почнале да фрлаат со шишиња врз...

Процвета бизнисот со цвеќе по смртта на кралицата Елизабета

Турција Турските цвеќарници сега користат товарни авиони наместо камиони за да испратат што е можно повеќе цвеќиња во Велика Британија. Ваквиот развој на настаните се...

Туризмот во прегратката на мексиканскиот наркокартел „Синалоа“

Мрежата на мексиканскиот картел „Синалоа“, зад која стои славниот Ел Чапо, се прошири и во балканските земји, каде што најде попогодна почва за перење...

Аферата со прислушувањето ја минира позицијата на Мицотакис

Грција Лидерот на ПАСОК-движење на промена, Никос Андрулакис, упати тешки обвинувања до грчката влада за случајот со прислушувањето на неговиот мобилен телефон од страна на...

Во Словенија падна снег, температурата минус четири степени

Во Словенија падна снег, а температурата на воздухот е минус четири степени Целзиусови, јави „Метео.си“. Според снимките од Кредарица во северозападна Словенија, поголемо количество снег...

Албанија го ратификува договорот со кој ќе добие 600 милиони евра од ЕУ

Парламентот на Албанија го ратификуваше договорот со ЕУ (Финансиски рамковен договор за партнерство) во износ од 600 милиони евра, со кој државата ќе добие...

Корупцијата стана начин на живот

АМЕРИКАНСКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА БиХ е една од земјите со највисоко ниво на корупција во Европа, покажуваат голем број релевантни истражувања. Според резултатите...

Дедо Иван против сибирската мечка

Пребегнатиот висок офицер на КГБ, Олег Гордиевски даде интересна изјава во интервју кај бугарскиот новинар Георги Коритаров. Имено, поранешниот разузнавач тврди дека сега во...