Хаику-интермецо

Мојата прва хаику-книшка „Слика тркало“ се затркала со голема брзина. Се случуваше секој ден да запишам по едно хаику. Некогаш и по две, по...

Премиера на „Пар распар“ во режија на Нина Николиќ

„Театар комедија“ ќе го прослави Светскиот ден на театарот со првата премиера за годинава. Вечерва, во 20 часот, на големата сцена ќе биде премиерно...

Ќе измислиме нов правец – „гол театар“ со празна сцена, два стола, црни завеси…

Светски ден на театарот - 27 март Коле Ангеловски, филмски и театарски актер, театарски режисер, е автор на годинашната порака по повод Меѓународниот ден на...

Средба со Јерухам Шаровски, новиот шеф диригент на Филхармонијата

Македонската филхармонија ја продолжува соработката со новиот шеф диригент, маестро Јерухам Шаровски од Израел, која започна минатата концертна сезона. Маестро Шаровски неделава е во...

Ајкулата во формалдехид на Хирст ја скандализира јавноста

Голем скандал деновиве ја тресе светската уметничка сцена. Делото на Демиен Хирст „Непознатото (истражено, објаснето, експлодирано)“, попознато едноставно како ајкула во формалдехид, датирано во...

Зимскиот салон – изобилство од херметички третирани ликовни медиуми

Рецензија Годинашната биенална изложба на Друштвото на ликовните уметници на Македонија – Зимскиот салон, е конципирана со насловеноста „Интимност и интерконекција“, зададена од украинската кураторка...

Бајац

Долготрајното другарство со Влада Бајац се зачна на почетокот на студиите и оттогаш расте и се збогатува, минувајќи со несмален интензитет и без напор...

Старото училиште во Љубојно станува Центар за промоција на македонскиот јазик

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, директорката на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Елена Јованова-Грујовска, и Елизабета Бандиловска, член на Советот за македонски јазик,...

Критиката и хуморот во Македонија се во криза

Објавена „Комичното и хуморот“ од Иван Џепароски Денеска, во 12 часот, на малата сцена во „Театар комедија“ ќе се одржи јавна промоција на книгата „Комичното...

Предавање на писателот, драматург и новинар Матеј Вишниек

Онлајн предавање на француско-романскиот автор Матеј Вишниек, во организација на Филолошкиот факултет, ќе се одржи денеска, во 18 часот, во „Јуроп хаус“. Предавањето носи...