Мразот на Антарктикот е исклучително низок

Научниците предупредуваат Морскиот мраз што го опкружува океанот околу Антарктикот достигна рекордно ниско ниво оваа зима, соопшти неодамна американскиот национален центар за податоци за снег...

„Бела ноќ“ во знакот на „Скопје – културна престолнина 2028“

Оваа сабота на повеќе градски локации Годинашното 19. издание на традиционалната манифестација „Бела ноќ“, во организација на Универзалната сала, како препознатливо обележје на градот Скопје...

Спој на традиција, убавина и идентитет

По концертот „Фолклорно-класична симбиоза“ во НОБ Браво за музичкиот спектакл, браво за прекрасниот музички проект, за „Танец“. Бевме сведоци на музички концерт за паметење, концерт...

Прва антена за најголемата низа на радиотелескопи во светот

Кинески инженери ја изградија првата антена со средна фреквенција со низа квадратни километри (проект наречен СКА), што е значаен чекор кон изградба на најголемата...

Изборот на облека и обувки може да ви го спаси животот во случај на...

Авионските несреќи се исклучително ретки, па летањето се смета за еден од најбезбедните форми на патување, но добро е да знаете што може да...

Не ми е жал што времето на либералниот машки поглед заврши

Кумјана Новакова, селекторка на документарната програма на „Браќа Манаки“ Каква документарна програма ѝ нудите на публиката на годинашниот фестивал „Браќа Манаки“? - Оваа година имаме 12...

Првите земјоделци и почетокот на човечката цивилизација

Некои од најраните докази за земјоделството потекнуваат од Плодната Полумесечина, регион што приближно ги опфаќа денешен Ирак, Сирија, Израел и Палестина Човечкото откритие за земјоделството...

Октомвриски Музички Поход 2023 – Бела Ноќ 2023

Следнава сабота, 30-ти септември, на локацијата на популарната Школка во Градскиот Парк во Скопје, со почеток од 20 часот и со слободен влез, ќе...

Робот ќе пребарува опожарени предмети и ќе спасува луѓе

Борбата со пожарите и спасувањето на луѓето од овие ситуации е секогаш опасна задача, без разлика дали станува збор за опожарени згради или за...

Најлошите намирници за вашите заби

Грижата за забите е важна за одржување на оралното здравје, но редовното четкање и чистење со конец сами по себе не се доволни. Она...