Совети за зголемување на плодноста

ЖЕНСКО ЗДРАВЈЕ Како да се забремени е прашање за многу парови во последниве години, бидејќи сѐ повеќе жени и мажи имаат проблем со стерилитетот. Доколку...

Средновековна тврдина Женско

Тврдината е изградена од византискиот цар Андроник Трети Палеолог, најверојатно во 1334 година, со промената на византиско-српската граница. Тврдината имала цел да го штити...

Промоција на монографија за Универзална сала, „Скопскиот симбол на хуманоста“

На 6 март во 12 часот во Грдската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје ќе биде промовирана монографија за Универзална сала, „Скопскиот симбол на хуманоста“....

Експерт тврди дека конзервираните домати се поздрави

Свежите домати се омилени поради нивниот сочен и освежителен вкус, живописна црвена боја и карактеристична арома. Освен што се вкусни, тие се и исклучително...

Кралицата Елизабета Втора во популарната култура

Културна икона Англиската кралица Елизабета Втора, најдолговечниот монарх во историјата на Велика Британија и Комонвелтот на народите, која почина на 96-годишна возраст, и покрај различните...

Намирници што ќе исчезнат за сто години

Експертите предупредуваат Едно британско истражување покажа зачудувачки резултати - некои од нашите омилени намирници, вклучувајќи го и чоколадото, можеби нема да постојат до 2123 година....

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“ не користи интернет дома

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“, ирскиот актер Килијан Марфи, го чува својот приватен живот подалеку од очите на јавноста, а претходно призна дека ги мрази...

„Артконект“ ја објави сликовницата „Крилче“

„Крилче“ од авторките Клаудија Лагерман и Ханке Сименсма е прекрасна сликовница за деца над тригодишна возраст. Главниот лик, Крилче, е една мила птица што...

Со „Читаме џез“ почнува новиот концепт на „Литература.мк“

„Литература.мк“, во партнерство со радиото „Џез ФМ“, најави почеток на низа музички настани во новото „Кафе литература“ во „Дајмонд мол“. Под мотото „Читаме џез“...

Мистерија што можеби никогаш нема да се реши

Пред речиси десет години, на плиток дел од морското дно на канадскиот Арктик, беа откриени остатоците од „ХМС еребус“, а две години подоцна, во...