Пречекот на Нова година е една од најстарите прослави

Пречекот на Нова година е еден од најпрославуваните празници во светот, но новогодишната ноќ има своја предисторија пред да стане празникот што го знаме...

ВИДЕО: Традиционално блесна подводната елка во Охридското Езеро, ја накитија нуркачите од „Амфора“

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид, со поддршка на волонтерите на Црвен Крст - Охрид, во Музејот на вода традиционално и оваа година...

Како да се заштитите од штетното влијание на загадениот воздух

Загадувањето на воздухот претставува концентрација на штетни материи надвор од границата на толеранција, што директно го оштетува и го влошува здравјето на луѓето, додека...

Наслов не е потребен, фотографиите сами зборуваат

Одлична идеја како може да се помине викендот во доцна есен. Кара Розмари и Лана Нарашанова редовно го посетуваат коњичкиот клуб „Бравадос“. Љубовта кон животните на...

ФОТО: И Скопје пееше со срце за Македонија!

И пред салата „Расадник“, во Кисела Вода, вчеравечер имаше голем број посетители со македонски знамиња во рацете, кои доаѓаа со своите семејства. Се собраа...

Кинезот Ванг Чонг по посетата на Крушево, вети дека ќе се врати!

Ванг Јинг Лонг, кој на социјалните мрежи се потпишува како Ванг Чонг е 30 годишник од Пекинг, по занимање учител во основно училиште, кој...

ВИДЕО: Снимена ретка сцена на положување јајца на ридска желка

Ексклузивно за порталот на „Нова Македонија“ Викендов, читател на „Нова Македонија“, Мурат Туминовски од Дебар, престојувајќи на планината Јабланица, сними ретка сцена на положување јајца...

Почина Тина Тарнер, кралицата на рокенролот

Легендарната пејачка Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, соопшти нејзиниот портпарол. - Тина Тарнер, „кралицата на рокенролот“, почина денеска на 83-годишна возраст по долго боледување...

Сè повеќе деца со говорни проблеми: Кога е вистинско време за на логопед

Според искуствата на логопедите, доколку детето не прозбори до својата 2-ра година, треба да се побара стручно логопедско мислење, совет и инструкции за понатаму. На...

„Оскарите“ го избегнаа Зеленски, но не и гневот на Украинците поради Навални

На украинскиот претседател Володимир Зеленски втора година едноподруго не му беше исполнета желбата да се обрати на доделувањето на „оскарите“, а со тоа и...