Инцидентот на Андреа со знамето на Евровизија е непромислен, но никако злонамерен, вели Мери...

Шефицата на македонската евровизиска делегација, Мери Попова за инцидентот со македонското знаме, што се случи вчера во Торино, Италија, по повод официјалниот старт на...

Песната „Заветна“ стана неофицијална химна на Македонците

Песните во кои Бафтировски го опејуваше родниот крај, како што е „Заветна“, сѐ уште живеат меѓу Македонците и ја раскажуваат вековната тага што се...

„Дип Парпл“ песната „Јовано, Јованке“ ја научија од членовите на групата „Морал“

На концертот бев со ќерка ми и малку пред да одекнат звуците на „Јовано, Јованке“ и реков: „Сега Дон ќе ја свири „Јовано“. Ме...

Промовиран македонски електричен автомобил ЗАС Г20

Група етузијасти од Скопје, здружени во ББ Класик Карс, денеска промовираа македонски електричен автомобил наречен ЗАС Г20. Станува збор за реставрирано „фиќо“, во кое е...

Нашиот дуќан е единствен во Македонија, но нема кој да нѐ наследи

Со наши инструменти свиреле: Драган Даутовски, Илија Џаџев, Марјан Јовановски од „Синтезис“ и многу други. Во оваа работилница се направени и првите тамбури на...

Европејците се изненадени од македонската реакција за фрленото знаме од Андреа

Љубителите на Евровизија ширум Европа се изненадени од можноста за повлекување на македонската претставничка Андреа од Евровизија по инцидентот со фрлањето на државното знаме...

Заборавената оставнина на етнологот Васил Хаџиманов од над 8.000 забележани македонски народни песни

„Вера, ќе дојде време кога ќе дојдат некои нови млади учени луѓе што ќе знаат да го ценат ова што јас го работев и...

Пронајдени бродот на Одисеј и градот на амазонките?

ТАЈНИТЕ НА ЦРНО МОРЕ Во непрозрачните длабочини на Црно Море, роботска подморница ги пронајде бродот на Одисеј и градот на амазонките? Во аноксичниот слој на...

Човекот со црн чадор може да ја реши мистеријата за убиството на Кенеди

Иако денот кога е убиен американскиот претседател Џон Кенеди бил ведар и сончев, сепак во близина на местото на настанот бил забалежан маж со...

Научниците открија од каде дошла водата на Земјата

Истражувачите од Природонаучниот музеј во Лондон и од Универзитетот во Глазгов, Шкотска, го проучувале метеоритот пронајден во градот Винчкомб во Глостершир и откриле дека...