Кои се најчести имиња на новородените во минатата година

Според Државниот завод за статистика лани биле родени 14.622 бебиња. Во тренд се женските имиња: Софија, Ана, Марија, Сара, Јована, Бисера, Мила, Илина, Калина...

Почина Никола Саздовски, момчето кое беше крвнички претепано

Почина 21- годишното момче Никола Саздовски кое минатата недела беше крвнички претепано на автобуската постојка на булевар „Александар Македонски“ во Автокоманда. Младото момче неколку дена...

Драма во Зоолошка: Спасено од давење мајмунчето Делфина, мајката го отфрлила, сега живее со...

Во зоолошка Делфина има посебно креветче. Смените на работа на Зера се 12-часовни и додека ги завршува обврските гибончето го чуваат нејзините колеги. Дома...

Ева Палчевска заврши медицина со 9,91 – работи во ковид-центар, а кариерата како гинеколог...

„Нова Македонија“ со повеќе написи ќе објавува каде се и што работат нашите најдобри дипломци ОБРАЗОВАНИЕ – Каде се нашите најдобри студенти? Најмалку очекуваниот предизвик во...

Кате Антевска заврши со просек 10: Од 7 години работа без стаж до Обединети...

ОБРАЗОВАНИЕ – Каде се некогашните најдобри студенти? „Нова Македонија“ со повеќе написи ќе објавува каде се и што работат нашите некогашни најдобри дипломци Го памтам првиот...

J’accuse!

Насловот на денешнава колумна - „Обвинувам!“ е позајмен од писмото објавено на насловната страница во весникот „Зора“ на 13 јануари 1898 г., во кое...

Театар и смеа при соочувањето на Камчев и Боки 13

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев. На прашање кој ја иницирал...

Виенската конвенција може да го урне договорот

Френсис Ентони Бојл - професор по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“, САД Професорот Френсис Ентони Бојл, кој е предавач по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“...

Нема ниту една фамилија Албанци чие потекло не е доселеничко

Ексклузивни сознанија од истражување за потеклото на албанското население во Скопје и околината Во сеопфатни длабоки двегодишни архивски и теренски истражувања низ населбите во Скопско...

Во „Ре-медика“ се роди првото дете од подмладени јајчници

Во првата приватна општа болница „Ре-медика“ се роди првото бебе чија мајка беше подложна на методот на оваријално подмладување, односно подмладување јајчници. Доц. д-р...