Цветници од Тони Анастасовски – ФОТОГРАФИЈА НА НЕДЕЛАТА

Фотографијата „Цветници" на авторот Тони Анастасовски е изборот на „Нова Македонија“ за фотографија на неделата. Фотографијата е избрана од најголемата македонска фејсбук-група за фотографии MACEDONIA...

Избегнувањето провокации е клучно и за македонската ЕУ-перспектива, порача Мицотакис

Нелегална, недозволива и провокативна, ја карактеризира грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, одлуката на Силјановска Давкова да го користи името Македонија за време на нејзината инаугурација...

Продолжуваат преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди, соработката ќе се базира врз три постулати

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди денеска треба да ги продолжат разговорите на ниво на работни групи за евентуално коалицирање во идната влада, откако викендот ги...

Свечена изјава на Силјановска Давкова: Од говорницата порача дека е време за единство

На инаугуративна седница во Собранието, Гордана Сиљановска-Давкова даде свечена изјава за стапување на функцијата претседател на Македонија во мандатниот период 2024 – 2029. Сиљановска-Давкова...

Кво вадис, Македонијо?

И енергетиката е дел од столбовите што придонесуваат за развојот на општеството! По 8 мај сите очекуваме да се случи нешто, значителна промена во...

Човекот што истрада за Македонија преку своето творештво

Македонија денес е мал, драгоцен и дејствен прилог во општите напори светот конечно да заприлега на братска заедница во која разумот ќе биде врховен...

Гласот допира, но надлежните се со антифони

Без оглед на политичката комуникација и пораките што преку јавноста си ги испраќаат лидерите на партиите, искажаните информации за планови за загрозување на јавната...

Палестински преседан – шанса за Македонија да си го врати името во ОН

Доколку нацрт-резолуцијата за Палестина помине во Генералното собрание, воспоставувањето на името зависи само од простото мнозинство во ГС и веќе Советот за безбедност не...

ДИК ги потврди резултатите, Силјановска е претседател на државата

За Претседател на Република Северна Македонија е избрана Гордана Сиљановска Давкова, со мнозинство гласови од избирачите кои гласале, односно 561.000 гласови, наспроти нејзиниот противкандидат...

Џејмс О` Брајан го честиташе изборот на првата жена претседател

Џејмс О` Брајан, помошник на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашање го честиташе изборот на првата жена претседател на Северна Македонија...