Несогласувањето на бранителите ја одложи расправата за пожарот во тетовската модуларна болница

Два часа откако почна судењето за пожарот во тетовската модуларна болница, текот на главната расправа беше одложен за 27 декември во 10 часот. До одложување...

Се истражуваат пропустите при одлуката за државјанството на Онишченко

Се спроведува истрага за да се констатираат пропустите при носењето на одлуката за давање државјанство на Олесандр Онишченко, изјави денеска портпаролот на Владата Мухамед...

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Министерството за внатрешни работи информира дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје и НБРМ, кои добиле...

Денешните дојави за бомби се класичен пример за хибридна закана, посочи Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска потврди дека утрово имало дојави за поставени експлозивни направи во девет училишта и во Народна банка според...

Зголемувањето на бројот на бугарски културни клубови е добар знак, очекуваме да биде создадена...

Бугарскиот миниситер за надворешни работи, Николај Милков, на новинарско прашање дали смета дека треба да функционираат или да се затворат бугарските културни клубови во...

Го поздравуваме засилениот ангажман на САД за борба против корупцијата, ДУИ е подготвена да...

Го поздравуваме овој засилен ангажман на САД во поддршка на институциите за владеење на правото и за борба против корупцијата, изјави денеска министерот за...

Заслугатата за заедничкото чествување на Свети Климент Охридски е на историската комисија, истакна Милков

Согласно постигнатиот договор, денес за првпат заеднички ја празнуваме дејноста на Свети Климент Охридски. Ќе положиме цвеќе пред неговиот споменик во знак на почит,...

Со закана со оружје нападнале чувар и запалиле банкомати во Топанско Поле

Неколку лица со закана со оружје утринава во деловен објект во Скопје нападнале чувар, а потоа запалиле неколку банкомати кои биле во склоп на...

Питстоп на автопатот на наркокриминалот

Канабис, кокаин, хероин: Македонија битна раскрсница на мапата на наркошверцерите Загрижувачки се официјалните податоци за присуството на наркотици од најразличен вид на територијата на нашата...

Бугарските „одмазднички мерки“ се легитимирање на нејзината насилничка политика, пред која ЕУ молчи

Неодамна бугарскиот технички премиер Галаб Донев се закани дека „ако Холандија и Австрија го блокираат бугарското зачленување во Шенген, тие ќе се одмаздат и...