Разрешена директорката на училиштето во Градско каде врсници малтретираа ученик

Градоначалникот на oпштина Градско, Киро Нацков, се огласи по повод вознемирувачкиот случај со малтретирањето на ученик од негови врсници во основното училиште „Даме Груев“...

Приватните превозници на протест на „Илинденска“

Со блокадата на десната страна од булеварот „Илинден“ со автобуси, приватните превозници на „Слобода превоз“ и „Мак-експрес“ и денеска го изразуваат својот протест и...

Во киоскот на Аце во Кичево – местото каде штo паднаа пола милион евра...

Откако се дозна дека во последното коло на Лотарија на Македонија, жител на Кичево ја добил највисоката премија - околу 500.000 евра, оваа информација...

Протестите на приватните превозници во Скопје имаат политичка заднина, вели Пенов

Министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов, вечерва изјави дека „протестите на приватните автобуски превозници во Скопје имаат политичка позадина, но Владата сепак мора да...

Случајот со синот на заменик министерот во МВР се базира на шпекулации, тврди Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва изјави дека случајот со синот на заменик министерот за внатрешни работи се креирал не врз основа на...

Има осомничени за лажните дојави за бомби во скопските училишта, вели Спасовски

Се вршат сите проверки по пријавите за бомби и таа првична наша констатација на крајот се потврдува – дека станува збор за лажни дојави,...

Сите дојави за бомби во скопските училишта биле лажни

Министерството за внатрешни работи соопшти дека по извршените проверки во објектите на училиштата во Скопје до кои беа упатени дојави по електронска пошта за...

Лажна е дојавата за бомба во скопското ОУ ,,Кочо Рацин”

По однос денешната информација за поставена бомба во ООУ „Кочо Рацин“ на Водно, Општина Центар ја информира јавноста дека станува збор за лажна дојава. Оттаму...

Маричиќ: Имаме напредок и добро ниво подготвеност во Поглавјето 23, треба да забрзаме со...

Имаме постигнато доволно добро ниво и мораме да ги забрзаме реформите кои ќе имаат директно влијание врз секојдневниот живот на граѓаните, но има уште...

Стабилноста, безбедноста и просперитетот на Западен Балкан се суштински за безбедноста на Европа, констатираа...

Потребата од интензивен дијалог и соработка во однос на безбедносните предизвици со кои се соочува континентот и потребата од брза и ефикасна европска интеграција...