Како се замислува Макрон во актерска ролја на „светски воен лидер“

Лидери на многу држави инстантно ја отфрлија сугестијата на францускиот претседател за испраќање војници во Украина Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот изјави дека не...

Ако не биде Џо Бајден, тогаш кој е алтернативата?

Може ли актуелниот претседател на САД да не биде претседателски кандидат на претстојните претседателски избори Во еден неодамнешен официјален извештај (инициран од американскиот јавен обвинител...

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, досега собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000 потписи за претседателската кандидатура....

Констатирана спротивност со темелната вредност за слободно изразување на националноста

Уставниот суд на вчерашната седница донесе одлука со која се укинува делот „националност“ во Законот за матична евиденција. Уставниот суд оценил дека барањето на...

Нема да има продолжување на важноста на патните исправи

Во македонскиот парламент не поминаа предлог-измените на Законот за патните исправи Во Собранието вчера не се изгласаа измените на Законот за патните исправи со кои...

Доследното почитување на Преспанската спогодба – обврска само за Македонија

Она што во последниот период се случува во земјава со замената на личните документи на македонските граѓани поради обврските преземени со Преспанската спогодба најдобро...

Маратон со милион пречки, поставени од меѓународните институции

Во рамките на прашањата за евроинтегративните процеси на Македонија, во бриселските кулоари, а и во Њујорк (ООН), одвреме-навреме се водат некакви неформални дебати, со...

Ковачевски предизборно ветува минимална плата од 600 евра и просечна над илјада евра

Во мојот втор мандат како премиер, ќе работиме да дојдеме до над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра, и ова...

Ванковска и Јакимовски се ближат до потребните потписи за претседателска кандидатура

Бујар Османи кандидат на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Арбен Таравари кандидатот на опозицискиот блок „Вреди“ и Максим Димитриевски лидерот на ЗНАМ-За наша Македонија...

Застарувањето на долговите при извршување отвори правна нејаснотија за судовите

Минатата недела дел од судовите и правните експерти имале стручна дебата околу примената на Законот за облигациони односи, со чии измени од средината на...