Османи во ОН ја повика Русија да ја прекине војната и да ги повлече...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78-та седница на...

Последната пратка обрасци е доказ дека системот функционира, не се занимавам со ситни политички...

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за „ТВ21“, одговарајќи на прашањето околу последната пратка на обрасци за патни исправи која...

Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да сториме нешто, кажа Силјановска-Давкова

Тешко носам одлуки, но стојам зад нив. Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да не седиме како во ложа и да...

Ахмети ми даде можност да бидам носител на една од неговите мисии, кажа Османи...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се обрати од САД, со цел да се заблагодари на ДУИ за поддршката да биде кандидиран за претседател...

Димитриевски: Македонија мора да излезе од црно-сивиот свет во којшто функционира, таа промена единствено...

Кандидатот за претседател од политичката партија Движење ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски, денеска се потпиша за официјализирање на кандидатурата во просториите на...

Ковачевски смета дека нов закон нема да помогне за продолжување на рокот на пасошите

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека попусто ќе биде менување на закон со кој ќе се продолжи рокот на траење на пасошите со...

Психотерапијата не е бауч

Понекогаш се случува, без оглед на нашите обиди да се опуштиме, сепак да се чувствуваме фрустрирано и немоќно. Колку долго можеме да ја издржиме...

Мајчиниот јазик е темелникот за зачувувањето на родината

Негувањето на мајчиниот јазик, во нашиот случај македонскиот јазик, има и суштинско значење за зачувување на културата и националните особености. Тоа се потврдува од...

Зошто хашките случаи не ѝ служат на чест ниту на меѓународната правда?

Смислата на Меѓународниот суд е дека домашното право и институциите не можат да излезат накрај со сложен проблем во дадена ситуација и дека од...

Се комплетира листата на претседателски кандидати

Политичките партии го искористија вчерашниот ден за номинирање на своите кандидати за иден претседател на Македонија. Според досегашните пријави, на претседателските избори силите ќе ги...